Remigijus Šimašius

neBlogas laisviems ir atsakingiems žmonėms

Kainų reguliavimas gali “nugydyti”

Seimas toliau sparčiai svarsto ir, panašu, priims Farmacinės veiklos įstatymo pakeitimus, kuriais bus reguliuojamos vaistų kainos. Sveikatos ministras žada, kad kainos kris, o neigiamų pasekmių nebus.

Dar žada, kad įstatymo didmenininkai ir mažmenininkai neapeidinės pirkdami vaistus brangiau iš užsienio (kaip kad buvau perpėjęs). Mat imsis priemonių, kad to nebūtų. Pažiūrėsim, kaip tai pavyks…

Šį kartą noriu užduoti sau pačiam, Sveikatos ministrui ir mums visiems vieną klausimą. Kaip bus su reguliuojamais vaistais ir jų kainomis tokiais atvejais, kaip kad šiandieninio gripo?

Visiems visose šalyse reikia populiariausių vaistų. Gamintojai džiaugiasi pelnais, bet jų pajėgumai duotuoju momentu – ne guminiai. Tad natūralu, kad didelė paklausa pakelia kainas.

Jau šiandien ne visada šių vaistų pakanka ar jie nelaiku pristatomi. Ar neatsitiks taip, kad kainų reguliavimas lems, kad tokių vaistų tiesiog niekas Lietuvoje nepardavinės, kai jų labiausiai reiks? Juk natūralu, kad bus parduodama ten, kur daugiau mokės.

Na gerai, ažiotažinio gripo ar kitos epidemijos atveju ministras sugalvos kokį laikiną nesisteminį sprendimą. Tačiau kaip tais atvejais, kai situacija bus neepideminė, o tiesiog nedidelė žmonių grupė sirgs specifinėmis ligomis, joms reikės specifinių vaistų, ir dėl jų susiklostys specifinė situacija, tačiau tai nebus įdomu nei žiniasklaidai, nei politikams?

Visiškai akivaizdu, kad tokia situacija bus mažuose miesteliuose, kuriuose vis dar yra kokia vaistinė, tačiau su didiesiems miestams pritaikytais antkainiais ji bus iškart uždaryta.

Taigi, dar kartą – vaistus atpiginti būtinai reikia, tačiau ne įstatymais nustatant kainas, o sudarant geresnes galimybes konkurencijai: lengvesnis naujų vaistų registravimas, palengvintos ženklinimo procedūros. Yra tų priemonių ir daugiau, ir kainų reguliavimo šalininkai jas vis žada, tačiau kur jos?

Negi reiks laukti, kol dėl kainų reguliavimo iškils ne tik ekonominės, bet ir sveikatos problemos?

Rodyk draugams

Share

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Popo.lt tinklaraščiai. Hosting powered by   serverių hostingas - Hostex
Eiti prie įrankių juostos