Remigijus Šimašius

neBlogas laisviems ir atsakingiems žmonėms

Ar akcizų mažinimas yra eksperimentas?

Vyriausybei pritarus nuostatai, kad akcizai dyzelinui Lietuvoje turi būti ne didesni nei ES reikalaujamas minimumas, Premjeras Andrius Kubilius tai pavadino eksperimentu, kuris neva patikrins, ar veikia principas, kad sumažinus mokesčius bus didesnis dyzelino vartojimas Lietuvoje. Visiškai pritariu sumažinimui, bet atkreipiu dėmesį, kad jis neatliks taip geidžiamo eksperimento funkcijos. Visuomenė nėra laboratorija, ir eksperimentas tiesiogine to žodžio prasme čia nėra tinkamas būdas patikrinti vieną ar kitą teiginį. Kam įdomu šiek tiek teorijos – apie tai žr. Ludwig von Mises puikią ištrauką iš jo puikaus veikalo „Human Action” (http://www.mises.org/story/3540).

Ar bus Lietuvoje vartojama daugiau dyzelino priklausys nuo akcizo dydžio, tačiau ir nuo to, koks bus dyzelino akcizas aplinkinėse šalyse (tie, kas bet kokiu atveju vartos dyzeliną, orientuosis į palyginamąsias kainas), kokia bus bendrai ekonomikos padėtis (apsisprendimas važiuoti ar ne, priklauso nuo to, ar yra ko važiuoti, ar yra ką vežti, o tik po to nuo kuro kainos) ir daugybės kitų priežasčių.

Taigi, kai vertinsime „eksperimento” rezultatus, svarbu neužmiršti, kad be akcizo sumažinimo veikia ir kiti veiksniai. Gali taip atsitikti, kad akcizo sumažinimas pardavimų nepadidins, bet išgelbės nuo pardavimo nuosmūkio. Lygiai kaip prekybininkų akcijos šiandien nebūtinai pardavimus padidina, bet leidžia jiems bent mažiau kristi.

Rodyk draugams

Share

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Popo.lt tinklaraščiai. Hosting powered by   serverių hostingas - Hostex
Eiti prie įrankių juostos