Remigijus Šimašius

neBlogas laisviems ir atsakingiems žmonėms

Buldozerio spurtas ar teisiniai manevrai?

 

Painus reikalas su tomis nelegaliomis statybomis Kuršių Nerijoje. Pabandysiu aiškiai pateikti keletą tezių, kurios, manau, yra kertinės toliau sprendžiant klausimą griauti ar negriauti, įteisinti ar neįteisinti.

 1. Teismo sprendimas dėl griovimo yra galutinis ir neskundžiamas.

 2. Jei bus griaunami pastatai, kurie buvo pastatyti pagal išduotus leidimus, iškils klausimas dėl nuostolių kompensavimo savininkams.

 3. Nuostoliai, jei/kiek jų būtų priteista, būtų mokami iš biudžeto, t.y., visų mokesčių mokėtojų sąskaita.

 4. Visi pastatai, dėl kurių priimtas sprendimas juos griauti, yra pastatyti gavus leidimus.

5. Vienareikšmis pagrindas statybas pripažinti nelegaliomis atsirado tada, kai Konstitucinis Teismas nustatė, kad Kuršių Nerijos nacionalinio parko planavimo schema yra privalomas, o ne rekomendacinis dokumentas (ir dėl to neteisėtais buvo pripažinti šio plano neatitinkantys detalieji planai).

 6. Jei pagal leidimus pastatyti pastatai būtų nugriauti, tai pakirstų pasitikėjimą, kad bet kuris leidimas, išduodamas šiandien, nebus pripažįstamas negaliojančiu ateityje su analogiškomis pasekmėmis. Šią nuostatą vienareikšmiai išsako ir potencialūs investuotojai.

 7. Tais atvejais, kai statoma be leidimo ir prieštaraujant teritorijų tvarkymo dokumentams, be jokios abejonės statyba turi būti stabdoma, o pastatas griaunamas. (Tokių atvejų irgi yra, bet dėl jų dar teismo procesai nesibaigę).

 8. Tais atvejais jei/kai pastatyta nukrypstant nuo leidimų, be abejo, tai būtina ištaisyti.

 9. Iki sprendimo įvykdymo teisė numato visas galimybes susitaikymui tarp valstybės ir pastatų savininkų sudarant taikos sutartį.

 10. Spręsti klausimą dėl taikos sutarties galima tiek, kiek pastatai neprieštarauja anksčiau išduotiems leidimams, jei jeigu Kuršių Nerijos nacionalinio parko planavimo schemoje būtų numatyta galimybė stovėti statiniams arba rekonstruotiems statiniams.

 11. Reziumuojant: galimi du teisėti žingsniai šiuo metu – nugriauti pastatus arba sudaryti taikos sutartį ir įteisinti juos (tokius, kokie yra arba su modifikacijomis).

Rodyk draugams

Share

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Popo.lt tinklaraščiai. Hosting powered by   serverių hostingas - Hostex
Eiti prie įrankių juostos