Remigijus Šimašius

neBlogas laisviems ir atsakingiems žmonėms

Popierizavimas skurdina

Na taip – kompiuterio ekrane virtualus kalbos redaktorius žodį „popierizavimas” pavingiuoja raudonai. Neva tokio nėra. Yra. Tik raudonai jį reikia pabraukti dėl kitų priežasčių – jis kainuoja.

Pateiksiu porą iliustracijų kaip sutaupo elektronizavimas (pasirodo ir šį žodį kalbos redaktorius pabraukia raudonai…) ir kaip pabrangina popierizavimas.

Elektronizavimas pigina

Bent jau savo darbo srityje stengiuosi pranešimus ir dokumentus perkelti į elektroninę erdvę, kai tai pigiau ir patogiau. Pavyzdžiui, anksčiau valstybės institucijos teisės aktų ir sprendimų projektus „derinti” siuntinėdavo viena kitai paštu. Ką tai reiškia? Spausdinimo išlaidos, pašto išlaidos, laiko išlaidos (užtrunka kol laiškas ateina), kurjerių išlaidos (kai nori sutaupyti laiko, laišką neša kurjeris – valstybės įstaigos darbuotojas, kuris apmokamas kaip specialistas).

Dabar dokumentas tiesiog įkeliamas į Teisės aktų projektų informacinę bazę. Dėl to nebėra visų šių išlaidų. Teisės aktų projektų viešinimas, kuris būdavo darbui imlus (ir tai tarnavo kaip pretekstas daug ko neviešinti) pradėjo kainuoti nulį ir būti taikomas automatiškai visada. Galite patikrinti Seimo teisės aktų projektų informacinėje sistemoje.

Arba kitas pavyzdys – anksčiau teismo šaukimai, kai jų neįmanoma įteikti, būdavo skelbiami laikraščiuose. Dabar tai daroma internete. Neseniai iš vieno nacionalinio laikraščio sužinojau, kad dėl to laikraštis prarado milijoną metinių pajamų. Kiti laikraščiai irgi nemažai prarado. Ir šis praradimas – tai grynas sutaupymas teismams ir teismo bylos šalims.

Dar vienas pavyzdys – elektroninis įmonių ir NVO steigimas, be kita ko išvengiant privalomo notaro dalyvavimo ir pasinaudojant tipiniais įstatais, leidžia sutaupyti steigiantiems įmones bent kelis šimtus litų. Ši paslauga ir toliau tobulinama, tad galiu pažadėti, kad popierizmo bus sumažinta ir jau veikiančioms įmonėms.

Apie gerus elektronizavimo pavyzdžius galima ir daugiau, bet reikia pasakyti ir apie popierizavimą. Šį kartą  šį tą liūdnesnio.

Popierizavimas brangina

Seimas jau buvo pritaręs Vyriausybės projektui, kad oficiali perkančiųjų organizacijų informacija apie viešuosius pirkimus yra skelbiama tik internete. Tai turėjo įsigalioti nuo šio sausio 1 dienos. Būtų sutaupyti keli milijonai perkančioms organizacijoms (t.y., mokesčių mokėtojams) ir verslui, kuris dalyvauja viešuosiuose pirkimuose.

Deja, įvairioms partijoms (daugiausiai opozicinėms) priklausanti neformali ir niekur nepaskelbta grupė „Valstybės žinių” draugai” pasiekė savo. Įstatymo nuostata pakeista taip, kad skelbimai „Valstybės žinių” „Informaciniame priede” lieka privalomi. Apie tai jau rašiau.

Pasirodo, sugrąžintas ne tik senasis popierinis skelbimo būdas, bet dar ir kainos pakeistos taip, kad už skelbimus nuo sausio 1  dienos reikia mokėti daugiau: už mažos vertės pirkimus (kurių ir yra daugiausiai) vietoje 90 Lt. + PVM bus 180 Lt. + PVM. Be to, sukuriama neefektyvi dviguba našta – iki tol Viešųjų pirkimų tarnyba perduodavo duomenis „Valstybės žinioms”, o dabar tai turės daryti pačios perkančios organizacijos.

Pabaigai

Nesu toks elektronizavimo fanas, kad siūlyčiau jį diegti bet kur ir bet kada, tačiau kai elektronizavimas yra paprasčiau, pigiau, patogiau, likti popierizmo krante yra nedovanotina.

Rodyk draugams

Share

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Popo.lt tinklaraščiai. Hosting powered by   serverių hostingas - Hostex
Eiti prie įrankių juostos