Remigijus Šimašius

neBlogas laisviems ir atsakingiems žmonėms

Šilumos ūkio įstatymo taisymas – kreivas senos opozicijos šešėlis

 

Pasidalinsiu tuo, ką kalbėjau apie nevykusį naują Šilumos ūkio įstatymo pakeitimą.

Projektas akivaizdžiai bus (yra) priimtas dėl to, kad dar būdami opozicijoje jį registravo Birutė Vėsaitė, Algirdas Butkevičius. Ir visai nesvarbu, kad aiškinamajame rašte pateikti tikslai prieštarauja siūlymų turiniui, kad įstatymui krūva Teisės departamento pastabų, kad niekas nesusigaudo kaip apskritai šis įstatymas veiks.

Vienintelė racionali projekto nuostata yra ta, kad visi turės mokėti už tai, ką patys suvartoja, o ne ką suvartoja kiti. Turiu galvoje, kad net neefektyvių namų gyventojai turės mokėti pagal faktą, o ne pagal virtualias maksimalias normas, skirtumą paliekant sumokėti kitiems vartotojams.

Tačiau turime įvardinti ir ką tai realiai reiškia. Galiojantis įstatymas numato paskatą renovuotis. Pagal jį neefektyvūs namai kurį laiką gali mokėti mažiau nei faktas, o jei nesusitvarko, tai pradeda mokėti pagal faktą daugiau.

Siūlomas projektas šią paskatą panaikina. Vietoje jos, jis sukuria bizūną – privalomą renovavimą, kai savivaldybė tiesiog nurodo gyventojams renovuotis.

Renovuosim šį namą ar griausim?

Nesu tikras, kad šis nurodymas bus visada racionalus. Juk kai kurių namų neįmanoma renovuoti, nes tai sunaikintų kultūros paveldą. Kai kuriuos namus reikia nugriauti, o ne kišti pinigus į jų renovavimą, ir tai akivaizdu net šių namų gyventojams.

Kita vertus, įstatymas nenumato jokio įrankio, kuris įpareigojimą priverstų ar paskatintų įvykdyti. Kitaip tariant, šis bizūnas virtualus, o ne tikras. Gal ir gerai. Bet kam tada priiminėti tuščius įstatymus. Ar tai galima vadinti teisine kokybe? Teisės departamentas taip nemano.

Įstatymas numato, kad savivaldybės paremia namų renovavimą. Tačiau šaltinių, pripažinkime, tiesiog nėra. Tik vėlgi virtuali tuščia, neegzistuojanti programa. O kas bus, jei kokio neefektyvaus namo gyventojai pareikalaus, kad savivaldybė juos paremtų? Aiškumo nėra.

Projektas, nors ir trumpas, yra tikras chaosas,  o jo pasekmės neaiškios. Ankstesnė Vyriausybė jam nepritarė. Esu tikras, kad jei naujoji vyriausybė turėtų progą įstatymą rimtai panagrinėti, irgi turėtų kaip jį iš esmės pataisyti.

 

Share

, ,

589 Responses to “Šilumos ūkio įstatymo taisymas – kreivas senos opozicijos šešėlis”

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Popo.lt tinklaraščiai. Hosting powered by   serverių hostingas - Hostex
Eiti prie įrankių juostos