Remigijus Šimašius

neBlogas laisviems ir atsakingiems žmonėms

Vaikų išlaikymo fondas – beprasmybė jautrioms širdims

Kai po skyrybų priteisus alimentus jie nustojami mokėti, tai gali atsitikti dėl dviejų priežasčių: pritrūksta pinigų arba piktybiškai pasislepiama. Kuo čia padeda ar gali padėti Vaikų išlaikymo fondas? Panagrinėkime šias dvi situacijas.

Pirma. Tarkime, skyrybų metu vyras daug uždirbo, ir dėl to jis įpareigotas mokėti gerokai didesnius alimentus nei įprastas minimumas (pusė minimalios algos). Po to jis prarado darbą ir didesnių alimentų mokėti nebegali.

Tokiu atveju ne iš piktos valios nebeišgalintis sumokėti alimentų tėtis gali kreiptis į teismą, kad alimentų dydis būtų sumažintas. Jei to nesugalvojo pats, turėtų sugalvoti tada, kai vaiko mama kreipiasi į antstolį, o pastarasis tėvui nusiunčia ne paties maloniausio pobūdžio žinią.

Ką gali vaiko interesų labui padėti Vaikų išlaikymo fondas – nematau. Ir nepadeda, nes iš vaikų išlaikymo fondo mokamos išmokos yra mažesnės nei įprastas alimentų minimumas. Mamos tiesiog priverstos pasitenkinti šiuo jų vaikų poreikių neatitinkančia išmoka, arba kreipiasi socialinės paramos bendra tvarka, jei gaunamos pajamos nesiekia nustatytų dydžių.

Gal ir dabar socialinės paramos kreiptis apsimoka netgi labiau, nes po to jei būtų išieškoti alimentai, tai jie liktų šeimai kaip savotiškos papildomos pajamos. Kai kreipiamasi į fondą, alimentų išsiieškojimas jau vyktų fondo naudai.

Antra. Tarkime, alimentų mokėtojas nusprendžia jų nebemokėti ir pradeda slapstytis Lietuvoje, o dar blogiau – užsienyje.

Kaip ir pirmuoju atveju Vaikų išlaikymo fondas vaikui nelabai ką pakeičia, nes jei vaikas su mama tikrai sunkioje socialinėje padėtyje (o 2/3 atvejų taip ir yra), tokiu atveju, kaip minėjau, nesikreipiant į fondą galima gauti bendrą piniginę socialinę paramą, kuri gali būti net didesnė nei išlaikymo fondo pinigai. 

Pagalbos išieškant iš neatsakingo tėvo iš fondo irgi nebus daug, nes jis neturi daugiau priemonių nei antstolis šiuos pinigus išieškoti. Visos priemonės gali būti realizuotos ir be fondo.

Apibendrintai galiu pasakyti, kad norint padėti skurstančioms šeimoms, kurios staiga nustojo gauti alimentus logiškiau būtų ne pasitelkti fondą (kurį reikėtų panaikinti), o kiek įmanoma supaprastinti socialinės paramos gavimo procedūrą. Tuo tarpu fondo prasmė ir pagrįstumas visų kitų šeimų atžvilgiu yra abejotina.

Pati šiandieninio fondo misija yra panaši į neįmanomą, o tiek, kiek ji visgi realizuojama, vargu ar prideda daug naudos nepriteklius kenčiantiems išsiskyrusių tėvų vaikams. Daugiau šis fondas yra būdas politikams mokesčių mokėtojų sąskaita paprastai pademonstruoti kokios jautrios jų širdys. Šį jautrumą jie ir pademonstruos rytoj Seime.

P.S. Tačiau vis dėlto noriu pasveikinti Vaikų išlaikymo fondą, kurio nauja vadovybė pradėjo aktyviau realizuoti savo veiklos sunkiausiąją dalį – išieškoti iš neatsakingų tėvų vaikams išmokėtus pinigus. Tam tikro pagerėjimo leido pasiekti elementarus priminimas, kad vengimas išlaikyti savo vaikus yra nusikaltimas, už kurį gresia iki 2 metų laisvės atėmimo.

Rodyk draugams

Share

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Popo.lt tinklaraščiai. Hosting powered by   serverių hostingas - Hostex
Eiti prie įrankių juostos