Remigijus Šimašius

neBlogas laisviems ir atsakingiems žmonėms

Prieš eidami pas gydytoją pasitarkite su ministru

Akivaizdu, kad šiandien sveikatos sistemoje apstu problemų: nelegalūs mokėjimai, nepakankamas finansavimas, lėšų švaistymas, ne visada geri gydytojai, ne visada pasiekiama paslauga, turbūt ir daugiau.

Yra du būdai problemoms spręsti. Vienas – centrinis planavimas, kuris viską sudėlios į vietas, kaip tai atrodo planuotojui (ministrui). Kitas – klientų pasirinkimo plėtra.

 

Kam patinka tokios eilės? Nuotrauka iš www.15min.lt

Kam patinka tokios eilės? Nuotrauka iš www.15min.lt (plačiau)

Nesiplėsiu ką reiškia pirmasis (administracinis – biurokratinis) kelias, tačiau faktas, kad tai veda į du dalykus: didesnį švaistymą (taigi, ir kainą), ir didesnes eiles. Politikai tokiu atveju arba taupo lėšas ir ilgina eiles, arba išlaidauja ir eiles sutrumpina. Tačiau abu šie pasirinkimai tik laikinai ką nors sprendžia, nes sistema prisitaiko, ir vėl pareikalauja lėšų, kad nebebūtų eilių. Daug kur matyta, ar ne? Patogu politikui, kuris nori, kad rinkėjai nuo jo priklausytų, bet ar patogu pacientui? Vargu.

Kitas kelias problemoms spręsti – paciento pasirinkimo ir konkurencijos dėl paciento plėtra. Kelias miglotas, nes joks ministras negalės pasakyti tiksliai kaip viskas bus. Tačiau pasakyti negali dėl paprastos priežasties – ne tik ministras su patarėjais, bet ir tūkstančiai privačių asmenų kasdien galvoja kaip padaryti geriau, efektyviau. Joks ministras to geriau nepadarys.

Lietuvoje iki šiol yra galimybė pasirinkti šeimos gydytoją. Ir beveik milijonas pacientų pasirinko privačius. Nei gerai, nei blogai. Tiesiog faktas.

Tačiau problema ta, kad pasirinkimas ribotas. Sveikatos apsaugos ministro įsakymu pinigai, kuriuos žmonės sumoka į sveikatos biudžetą, nukeliauja nebūtinai ten, kur jie nori. Tai dėl neprotingo reguliavimo, įvairių apribojimų ir suvaržymų.

Dėl dalies šių apribojimų Vyriausiasis administracinis teismas pasisakė, kad jie tiesiog neteisėti. Sveikatos apsaugos ministras, užuot neteisėtą ankstesnio ministro įsakymą panaikinęs, ir toliau nepaiso teismo sprendimo, o bando apribojimus paciento pasirinkimui įteisinti įstatymu. Net Seimui atmetus įstatymo projektą, toliau visus laiko nežinioje ir teismo sprendimo užsispyręs nevykdo.

Visa tai pridengima keistais politiniais šūkiais, vinguriavimais bandant jų dalinai išsiginti, slapukavimais apie tikruosius kėslus. Kai kurias atvejais tai daroma tiesiog įžūliai.

Tačiau blogiausia, kad visa ši politika, panašu, yra nuoširdi, ir kyla iš dviejų nesusipratimų.

 

Pagal ministro siūlomą logiką, kol dar neįgyvendintos jo svajos viską suplanuoti pagal save, ant kiekvieno gydytojo durų turėtų atsirasti bent štai tokie perspėjimai

Pirmas nesusipratimas – elementarus situacijos nežinojimas ir, kaip čia švelniau pasakius, naivumas. Iliustruosiu tik vienu pavyzdžiu. Aišku, kad neretai kyla problemų, kai gydytojas dirba keliose įstaigose. Tai gali būti susiję su nesąžininga konkurencija, valstybės išteklių naudojimu, darbo valandų prisirašymų. Visa tai, beje, yra viešųjų sveikatinimo įstaigų problema.

Tačiau kai problemą neva bandoma spręsti uždraudžiant dirbti keliose vietose, tai paaiškėja, kad tikrosios problemos nesprendžiamos, o tik sukuriamos naujos. Pavyzdžiui, nedideliame rajono centre nėra, tarkime, kardiologijos, endokrinologijos ar kokio kito specialisto. Būtent taip labai dažnai ir būna. Tokiu atveju privačios ir viešosios įstaigos dažnai sudaro sutartį su specialistu, kuris į rajono centrą atvažiuoja kartą į savaitę ar į dvi.

Visiems gerai – pacientai gauna kokybišką paslaugą vietoje, gydytojai galimybę prasmingai dirbti ir uždirbti. Blogai tik Sveikatos ministerijos vadovybei, kuri viską tuoj suplanuos… O juk uždraudus dirbti per kelias vietas arba specialistas bus įdarbintas, tačiau didžiąją laiko dalį neturės ką veikti, o už tai mokėsime mes visi kaip pacientai ar mokesčių mokėtojai, arba paslaugų rajono centre tiesiog neliks. Kam nuo to geriau?

Kitas nesusipratimas, iš kurio gimsta neadekvatūs siūlymai – tai tiesiog neapykanta žmogaus laisvei ir pasirinkimui. Sveikatos viceministras konferencijoje ketvirtadienį aiškiai pasakė, kad pasirinkimas – „neesminis dalykas“. Dar daugiau – pasipylė tirados apie nesąžiningą pacientų ir gydytojų viliojimą, apie tai, kad konkurencija tiesiog pinigų švaistymas, ir panašūs teiginiai.

Šis nesusipratimas – jau sunki ir sudėtingai gydoma socialistinės ligos diagnozė. Daliai žmonių tiesiog patinka valdyti ir spręsti už kitus. Ir jiems nesvarbu, kad jų argumentai pro šalį. Jie gali nuolat kalbėti (ir kalba), kad niekas nestato dviejų lygiagrečių geležinkelių (suprask, kam reikia privačios medicinos, kai yra valdiška). Ačiū Dievui dar nesiūlo uždaryti auto kelių ten, kur nutiesti geležinkeliai, ar per Nerį Vilniuje palikti tik vieną tiltą.

Tokie žmonės piktinasi „viliojimu“, tarsi tai būtų blogybė ir Dievo rykštė. Jie užmiršta, kad nei pacientai, nei gydytojai nėra vergai. Vieni (pacientai) yra patenkinti, kai kažkas stengiasi juos prisivilioti ir dėl to siūlo geresnes paslaugas. Kiti (gydytojai ir medicinos personalas) džiaugiasi, kad kažkas sugalvoja kaip efektyviau tas paslaugas teikti ir dėl to pasiūlo didesnį atlyginimą ir geresnes darbo sąlygas.

Socializmu apsikrėtusiems „viliojimas“ yra keiksmažodis, tačiau jie nesupranta, kad viliojimo nėra tik ten, kur baudžiava ir pavergimas.

Studentai medikai atliko savo pačių apklausą ir nustatė, kad 90 procentų mano, jog ministro teikiami pasiūlymai dėl reformos yra „labai blogi“. 70 procentų, jei šie pasiūlymai būtų įdiegti, juos traktuotų kaip postūmį emigruoti. Tiesa, 95 procentai mano, kad siūlymai nebus priimti. Aš irgi tikiuosi. Tačiau tikėtis neužtenka. Už savo laisvę, kaip visada, reikia šiek tiek ir pakovoti.

 

 

Share

, , , , , , , ,

17 Responses to “Prieš eidami pas gydytoją pasitarkite su ministru”

 • Nesvarbu parašė:

  aha, as tik stebiuosiu, kaip budamas ministru, nesiulete steigti privaciu teismu. Juk pasirinkimas svarbu, o zinant kiek mazai patenkintu valdiskais teismais, kokios eiles byloms, tai butu iseitis. O ir teisejai galetu papildomai prisidurti per du darbus ir neimti vokeliu..
  Palyginimas su auto keliais irgi nelabai sekmingas, kadangi aciu valdziai, jie visi valstybiniai ir nereikia privaciu apvazineti, jog isvengti mokesciu. Kaip ir gelezinkeliai.

  • traumuotologas parašė:

   Ponas Nesvarbu, nesvarbu ar esate paslaugu gavejas ar tiekejas, bet, jei dar nesupratote, is dabartines situacijos laimite vis tiek Jus. I bet koki kontrargumenta tikrai rastumete atsakyma pats, tereik tik galva pasukt. Straipsnio autorius Jums biski pagelbejo: pasirinkimo laisve>konkurencija>kylanti kokybe+mazesnes kainos. O moketi vistiek teks, dabartines technologijos leidzia neisivaizduojamai daug, bet jos atitinkamai ir kainuoja, ir valstybei tai tampa nebepakeliama. Ar Jus pageidaujate, kad Lietuvoje nuo siol butu pagydoma tik nuo slogos? Ir net nebandykite pradeti aiskinti, kad pas mus Sudarankiai ir kad dabar tik tiek ir padaro, nes tuomet neber su Jumis apie ka ir kalbeti.

   • Nesvarbu parašė:

    jus teisus valstybei, tai tampa nepakeliama nasta islaikyti dar ir komercines strukturas. Konkurencija ir mazesnes kainos, bei pasirinkimas viso to niekas nekvescionuoja, tik darykit tai ne valstybes saskaita. Tik nedarykit is sveikatos komercinio projekto..

    • Remigijus Šimašius parašė:

     Teisingai, sveikata turi būti ne komercinis projektas. Tai turi likti biurolratinis administracinis projektas. Ura.

     • Nesvarbu parašė:

      biurokratija dar ne dingstis, kabinti ant valdisku istaigu lenteliu su uzrasu: neatlaike konkurencijos. (nes nedalino nuolaidu kuponu maisto papildams)

  • Remigijus Šimašius parašė:

   Keistai stebitės, nes siūliau alternatyvą teismams (arbitražą). Įstatymas ir priimtas, tikiuosi, arbitražas plėsis. Bet nesijaudinkit, SAM viceministras irgi nežinojo.

 • Nesvarbu parašė:

  to ir tikejausi, kad is rankoves bus traukiama, komercinio arbitrazo korta. Anokia cia alternatyva paprastam zmogui.
  As nesijaudinu, kad SAM viceministras to nezinojo. Kas mane jaudina labiau, tai TM eksministro zinojimas geriau ir uz pacia SAM (kartu sudejus)
  Gal antraste reiktu pervadinti: pries eidami pas gydytoja pasitarkite su eksministru?

  • Remigijus Šimašius parašė:

   Nesvarbu, dar rašysit tokius kliedesius, trinsiu viską, ką rašote. Nemėgstu šiukšlintojų.

 • Rūta parašė:

  Tai apie ką rašote yra tik viena iš pilietiškumo nebuvimo pasėkmių. Mūsuose, kaip visada, žmonės sau, valdžia sau. Niekas nediskutuoja, neklausia žmonių ko jie norėtų ir kaip visiem būtų geriau. Ne. Tiesiog Šv.Ministras pasako “o dabar bus taip” ir visi mirtingieji klusniai paburnodami vykdo.

  • Remigijus Šimašius parašė:

   Labai norisi tikėtis, kad taip nebus. Ir pagarba tiems gydytojams, medicinos personalui, verslininkams, pacientams, kurie pasako garsiai savo nuomonę.

 • Nesvarbu parašė:

  visi jie, auksciau isvardinti, jau turejo proga issakyti savo nuomone, anksciau, per rinkimus.

  • Remigijus Šimašius parašė:

   Ir jų nuomonė buvo padėta į stalčių… Kaip netgi ir Vyriausybės programa, kuroje, nors ir nekokioje, tokių nesąmonių nėra.

 • Audrius Šulcas (buvęs Mažytė Marytė) parašė:

  Sveikatos ministras nori išlaikyti didelę sveikatos monopolizaciją, nes monopolija taupo pinigus ir atneša socialinę naudą (iš LLRI archyvų): http://www.csun.edu/~hceco008/ch11e-1.doc

 • Rhea Vinson parašė:

  Norėdami Jums pasiūlyti pilnavertes paslaugas mūsų interneto svetainėje, prašome leisti įrašyti Jūsų kompiuteryje (įrenginyje) tam tikrą informaciją – slapukus (angl. „cookies“). Slapukus naudosime atpažindami Jus, kaip ankstesnį svetainės lankytoją ir rinkdami svetainės lankomumo statistiką. Jūs bet kada galite peržiūrėti, kokią informaciją (slapukus) įrašome. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus, Jūs taip pat turite teisę nesutikti, kad slapukai būtų įrašomi Jūsų kompiuteryje (įrenginyje), tačiau tokiu atveju kai kurios svetainės funkcijos Jums gali būti neprieinamos.

  • Katinas parašė:

   Jei jau nukopijavote tekstą iš advokatų kontoros puslapio – nurodykite iš kurios 😉

 • Skuduras parašė:

  Ir kas iš to, kad konstatuotas visuotinai žinomas faktas. To nepakanka.

 • Katinas parašė:

  Visai švieži istorija. Apsiligojus nusprendžiau, kad eisiu į viešąjį sektorių pas medikus. Juk mokesčius moku, o gydytojus visur laikau gerais specialistais. Nuėjus atlikta krūva tyrimų ir visi, be abejonės, mokami (sveikatos draudimą aš turiu). Na ką, atliko, gydė, mokėjau… Tiesa ne nuo to, nuo ko reikėjo. Čia jau kitas – kompetencijos klausimas. Nuėjau po to ir privačion klinikon, atliko vėl krūvą tyrimų, kainavo tiek pat, bet išgydė. Na, ir klausimas, jei moku ten ir ten, kodėl negaliu turėti laisvės pasirinkti? O man gal aptarnavimas privačiam sektoriui labiau patinka… Tai ką, valstybe, neužtenka kvapo sveikai konkurencijai?

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Popo.lt tinklaraščiai. Hosting powered by   serverių hostingas - Hostex
Eiti prie įrankių juostos