Remigijus Šimašius

neBlogas laisviems ir atsakingiems žmonėms

Valdžia mūsų skrandžiuose

Valdžia mėgsta spręsti problemas ir taip pamažu sutvarkyti vis naujus mūsų gyvenimo užkaborius. Kai kada net nenutuokiame, kiek visa tai įsišakniję. Pažiūrėkime kad ir į tai, kas aktualu kasdien – maistą.

Suaugę žmonės dar santykinai palikti ramybėje. Ne viską gali nusipirkti parduotuvėje, daug kas sureguliuota taip, kad norimos prekės tiesiog nėra. Tačiau jokia inspekcija kol kas neinspektuoja mūsų šaldytuvų, ką iš jų paimame, ką pasigaminame, ir ką suvalgome. Nereikia nei kam raportuoti, nei recepto registruoti, nei pagal nustatytas normas maitintis. Nori lašinių dešimtą valandą vakaro – atsipjauni ir suvalgai. Nori mėsos nevalgyti per gavėnią – nusprendi ir nevalgai. Užsimanei pusryčiams torto – prašom. Pietums tik makaronų su sviestu – pirmyn.

Tačiau vaikų skrandžius valdžia jau pasiekė, jei tik jie išleidžiami į darželį – valdišką ar privatų.

Pakalbėkime apie kelis pavyzdžius iš lietuviškų darželių maitinimo ypatumų.

Šleikščiai saldi arbata

Prieš dvejus metus Sveikatos apsaugos ministrui (R. Šukiui) sakiau, kad prieš Europoje girdamasis savo tariamais pasiekimais vaikų maitinimo srityje padarytų bent taip, kad mano vaikas darželyje nebūtų girdomas arbata, kurioje cukraus tiek, kad maždaug atitiktų du ar tris šaukštelius stiklinėje. Darželiui tai buvo privaloma pagal higienistų paskaičiavimus (bent jau taip manė darželio darbuotojai, kurių, kartu su kitais tėvais, prašiau kad cukraus pataupytų). Ministras sakė, kad specialistai paskaičiavo, reiškia taip reikia. Ir jokių kalbų. Tačiau specialistai, kuriuos pasiekiau kitais būdais, vėliau patys pripažino, kad nenormalu neduoti arbatos be cukraus, ir parengė higienos normos pakeitimą, kad turi būti galimybė gerti arbatą be cukraus. Normos pakeitimą ministras (tas pats) pasirašė (turbūt neskaitęs).

Istorija pamokanti. Ir dėl to, kad ne viskas, kas nustatyta, yra protinga. Ir dėl to, kad specialistai, teikdami rekomendacijas galvoje dažnai turi viena, o biurokratai ir politikai tai perskaito visai kitaip, o perskaitę tampa agresyviais ir bukais neteisingai suprastų rekomendacijų gynėjais ir vykdytojais. Deja, dažniausiai, protingi dalykai praktikoje tampa kvailais, o ne atvirkščiai, ko tikėčiausi visų pirma iš tų specialistų, kurie stovi ant žemės ir tikrina kaip įgyvendinami teisės aktai.

Nori nenori, sveika nesveika, bet jei parašyta – tai į skrandį?

Štai taip atrodo vaikų darželio dienos maisto meniu. Viskas gerai, jei viskas normalu. Bet žmonės ne visi "normalūs", jie dažnai individualūs. Tačiau net tada - šiukštu nei krypt į šoną, nes ateis ministras su visokiais inspektoriais ir nubaus.

Tai, kas yra ant popieriaus, tai dar nebūtinai yra realybėje. O jei taptų realybe, tai dar nebūtinai būtų gerai. Pažiūrėkim konkrečiai į pavyzdžius.

Vaikas alergiškas pienui ar gal apskritai jam pienas draudžiamas dėl fenulketanurijos. Tačiau pienas yra higienos normoje užrašytų rekomenduojamų produktų sąraše darželio vaikų maitinimui. Ką daryti? Sugirdyti pieną prievarta ir taip pakenkti vaikui? Kiekvieną kartą paduoti pieną vaikui, o paskui jį išpilti? Taip daryti net tada, kai vaikas pieno nori, nors jam tai ir nesveika? Atkreipiu dėmesį, kad nepaduoti pieno negalima, nes tai bus pažeidimas, kuris fiksuojamas, ir kuris gali užtraukti nemalonumų. Išimtis daroma tik tada, jei pateikiama gydytojo pažyma, kad vaikas pienui alergiškas. Ar gali gydytoja pažymą duoti jei vaikas tiesiog pieno nevirškina, taip ir nesuprantu… Nesupranta ir auklėtojos. Pagarba toms darželių auklėtojoms ir auklytėms, kurios elgiasi taip, kad gerai būtų vaikams, o ne biurokratams.

Utilizuojami kotletai

Gal ir subalansuotas maistas. Tačiau ką daryti, jei vaikas kasdien palieka mėsą nesuvalgytą? Biurokratams gal ir viskas gerai (nebent esi sadistas ir manai, kad maistą reikia kišti per prievartą), nes vaikas ant popieriaus maitinasi visavertiškai. Jei realybė kitokia - ar tai rūpi?.. Nuotrauka pasiskolinta iš http://valgiarastis.wordpress.com/2011/10/

Gaunu laišką iš steigiamo privataus darželio, kad susidūrė su neįveikiama problema. Darželis nori sudaryti sąlygas valgyti vegetariškai. Deja, maitinimo organizavimo ikimokyklinio ugdymo įstaigose tvarkos aprašas į rekomenduojamų produktų sąrašą įtraukia ir mėsą. Kad rekomenduoja – puiku ir visiškai tam pritariu. Manau, mėsa reikalinga. Lygiai taip pat, kaip ir visi kiti ten numatyti produktai (nes juk neslėpkime, dalis tėvų mano, kad jų vaikas tik sausainiais ir bandelėmis turėtų maitintis, kad ir kaip tai būtų keista daugeliui kitų tėvų). Tačiau tai, kad Visuomenės sveikatos centras remiantis aprašo rekomendacijomis netvirtina leidimo maitinti vaikus vegetariškai – vertinu kaip nesusipratimą ir ypatingai atsainų bei “valdišką” požiūrį į savo darbą.

Vieni visos ar tam tikros mėsos netoleruoja dėl sveikatos problemų. Kiti tam tikros mėsos (pavyzdžiui, kiaulienos) nevalgo dėl religinių įsitikinimų (ir nevisi turi galimybę būti specializuotame darželyje). Treti šiaip negali imti mėsos į burną. Vienais atvejais dėl šeimos maitinimosi tradicijos, kitais dėl kitų priežasčių. Ir nenurašykime, prašau, kad “išprotėję vegetarai verčia savo vaikus kentėti”. Galbūt yra ir tokių. Tačiau pažįstu kiaurų mėsėdžių, kurių vaikai mėsą valgo tik tada, jei tai pieniškos dešrelės be realių mėsos pėdsakų.

Ką daryti? Sumaitinti mėsą per prievartą? Patiekti subalansuotą patiekalą su mėsa, o kad visi kotletai paliekami, nekreipti dėmesio? Tiesiog išmesti juos į šiukšlių dėžę ir manyti kad vaikas pasimaitino visavertiškai?

Ir vėlgi – viena situacija ant popieriaus, kita – realybėje. Leidimo vegetariškai maitinti neišduodantys biurokratai (tarnautojais jų vadinti nesiverčia liežuvis) nelabai rūpinasi, kad vaikas pavalgytų visavertiškai. Jie rūpinasi, kad ant popieriaus viskas būtų tvarkoje. Ir kad gink Dieve neprasidėtų kokia saviveikla… Bent jau taip matosi ir iš Visuomenės sveikatos centro atsakymo į mano paklausimą, kaip jei užtikrina, kad vaikai, dėl kokių nors priežasčių nevalgantys mėsos, gautų visavertį maistą. Reikalas paprasčiau nei paprastas – jiems tai nerūpi. Būčiau jų vadovas – padaryčiau kad rūpėtų, o jei ne – atleisčiau. Tačiau dabar jų vadovas yra Sveikatos apsaugos ministras. Gal turit kokių idėjų ką padaryti?

Jokio savarankiškumo, jokios daržininkystės

Ko mes tikimės iš savo vaikų auklėtojų? Bent jau aš – kad vaikai darželyje bus ne tik saugūs ir primaitinti, o kad jie ten turės galimybę emociškai, intelektualiai ir fiziškai tobulėti, kad jie įgaus naujų įgūdžių gyvenimui. Grįžtant prie skrandžio pasakyčiau taip: noriu kad vaikams ne tiesiog būtų sukemšamas paruoštas maistas, o kad būtų ugdoma elgesio prie stalo kultūra, būtų lavinamas skonis, būtų mokama patiems pasigaminti ir pasitiekti maistą. Pala pala – koks maisto gaminimas?.. Juk pagal reglamentavimą nieko panašaus negali būti.

Nors teisės aktai tas aiškiai ir nepasako, bet iš namų atsineštas obuolys ar morka, o juo labiau kažko gaminimas iš jų, ar iš kitų produktų, yra ne tai, ką supranta darželius tikrinantys inspektoriai. Tad darželio auklėtojoms belieka vėlgi dvi išeitys. Pirmoji – daryti viską saugiai (kad nenubaustų), bet ne taip, kad būtų gerai vaikams ir jų tėvams. Antroji – gerai dirbti paslapčia. Gal ir nebūtų niekas nubaustas už vaikų iškeptą obuolių pyragą, bet patikėkite, darželių darbuotojai dėl to nesijaučia saugūs, o Visuomenės sveikatos centrai, ar kitos atsakingos tarnybos aiškiai nepasako, jog už tokius dalykus nebaus.

 

Sveiku maitinimusi užsidegę žmonės mėgsta sakyti: pasakyk, ką valgai, pasakysiu, kas tu. Vaikai verčiami valgyti tik tai ir tik taip, kaip nori valdžia, nepaliekant jokio pasirinkimo, net tada, kai šis pasirinkimas yra akivaizdžiai į sveikatą, net tada, kai pasirinkti nori obuolį, o ne bulvių traškučius ar kokį energinį gėrimą.

Share

, , , , , ,

23 Responses to “Valdžia mūsų skrandžiuose”

 • tomukas parašė:

  Pamenu buvo laikotarpis, kai mokykloje per prievartą pieną girdė. To pieno negert galėdavo tik gydytojo pažymą pateikę moksleiviai.
  Visi kiti susiraukę privalėjo pašilusio, plėvele aptraukto pieno stiklinę išgert, nes kitaip nuobaudos grėsdavo. Buvo, kad gėrėjai ir apsivemdavo 🙂

  • Rokiškis parašė:

   Tai buvo įprasta sovietmečiu – nori nenori, privalai valgyt tai, ką liepė. Ir darželiuose, ir mokyklose. Dabar kiek normaliau, bet sveiko proto kartais visvien pritrūksta. Čia kaip sakant – duok biurokratui rekomendacijų bendriems atvejams, tai pavers jas į terorą.

   • Remigijus Šimašius parašė:

    Dabar aš tikrai lenkiu galvą prieš darželių auklėtojas, kurios pagal sveiką protą elgiasi, net jei instrukcija suka į kitą pusę, o kai kurie inspektoriai bukai tai bando netgi realizuoti.

  • Rimvydas parašė:

   kokias nuobaudas galėjo taikyti? Nes keistokai skamba, dvejeto neparašys, kad pieno neišgėrei, per ausį irgi nesuduos…

   • Remigijus Šimašius parašė:

    Nepatikėsit dėl ko nubaudžiama (ar bent aiškintis reikia). Nepaduosi pieno ar mėsos, ar ne tokį padažą ar dar kas, ir bus atseit pažeidimas, nes neatitinka maitinimo sąlygų ir a la rekomendacijų ir higienos normos.

    Beje, jei kam su tokiomis kvailystėmis savo kaliu susidurti teko, duokit man žinią kaip Seimo nariui. Padarysiu, kad nesąmonių autoriams bent aiškintis reikėtų, o nepelnytai užsipuolami būtų apginti.

 • Migle parašė:

  O kaip vertinti šlapios dešros ar “servelato” sumuštinius? Tai mano vaiko darželio kasdieninis meniu.

  • Remigijus Šimašius parašė:

   Jie puikiai atitinka rekomendacijas turbūt, tad belieka džiaugtis ir nepurkštauti…

   • pieniskos desreles parašė:

    O ka pasakytumet apie pieniskas desreles? Net lostelejau, kai pamaciau darzelyje itrauktas i dienos meniu (beja, patvirtinta ir atitinkanti visas normas). Niekaip nepriskirciau prie sveiko ir subalansuoto maisto. Mes net namuose ju nevalgom, o vaikui darzelyje jos yra brukamos. Nesuprantu….

    • Remigijus Šimašius parašė:

     Man smagu, kad ne aš vienas nesuprantu… Ir pikta, kad pieniškų dešrelių pakeitimas kokiais kitais produktais, jei juose nėra teorinės mėsos, jau blogai, nors tėvams tai tinka.

     • maisto derinimas parašė:

      Nesuprantu Remigijau ką čia parašei. Per mažai paskaitęs matau esi apie mitybą :))))

      Tau smagu, kad “ne tu vienas nesupranti :DD ir pikta, kad pieniškų dešrelių pakeitimas kokiais kitais produktais, jei juose nėra teorinės mėsos, jau blogai, nors tėvams tai tinka” ????? Ką čia norėjai tuom pasakyti? :DDDD

      Čia turbūt ir yra politika – kalbėti ir kartu visai nieko nepasakyti :DDDD svarbu išreikšti tariamą poziciją. Nereali tavo citata, būtinai įsikelsiu frazę į facebook’ą :DDDDD

     • Remigijus Šimašius parašė:

      Na jo, suvėliau aš čia…

  • maisto derinimas parašė:

   pati kalta, kad nesirūpini savo vaiku, taip ir toliau. Palauk, gal viskas savaime susitvarkys 😀

 • maisto derinimas parašė:

  Taigi koks skirtumas, atsilikėliai kaip buvom, taip ir esam. Per pastaruosius keletą dešimtmečių žmonijos komunikacija gerokai pasistūmėjo, išskyrus demokratijos birokratiją.

  Jeigu kas pamėgintų pasikviesti sveikos mitybos specialistus (pas įstatmų leidėjus), kurie gali moksliškai išaiškinti kiekvieną mitybos veiksmą (o ne pagal bobučių pasakojimus ir taip, jog įtiktų savo rinkėjams), galėtume matyti, kad net ir šiais laikais mūsų visuomenė dar neišmoko maitintis. Nežinom, kad mėsą jeigu jau ir valgai, tai jokiu būdu ne su kokia koše, ar bulvėm, ar ryžiais, ar padažu, o tik su daržovėm. Maistas derinamas su daržovėm. Vaisiai tik vienos rūšies ir žinoma ne su kokiu jogurtu. Dabar situacija tokia, kad vaikai ĮPRATINAMI (tėvai neugdomi, mokyklų mokytojos ir personalas užgožtas išlikusios sovietinės baimės, o valdžia tuo lengvai naudojas) prie netinkamos mitybos ir nededamos pastangos kažką judinti.

  Nuo maisto gi ir priklauso visuomenės sveikata. Gerai, kad ra žmonių, besielgiančių taisyklingiau ir nesivadovaujančių bandos primestom normom. Tik jiems sunku, kai būdami blaivaus proto, nori ir kitus pamokyti.

  P.S. prie mitybos noriu dar paklausti, kaip dėl narkotikų, kokia paties nuomonė, dėl legaliai Lietuvoje vartojamų narkotikų – alkoholio ir tabako? Žemiau pridedu sąrašą pavojingiausių narkotikų išdėstytų pagal pavojingumą (aukščiau pavojingiausi), su JAV pavojingumo klasėmis:
  Heroin A
  Cocaine A
  Barbiturates (Sedatives) B
  Methadone (Opioid) A
  *********Alcohol Legalus*********
  Ketamine C
  Benzodiazepines (Sedatives) C
  Amphetamine (Speed) B
  *********Tobacco legalus*********
  Buprenorphine (Opioid) C
  Cannabis C
  Solvents Legal
  4-methylthioamphetamine (amphetamine derivative) A
  LSD A

  Yra ir EU komisijos patvirtintas sąrašas, kelios medžiagos ten tik susikeičia vietomis, neradau jo, pridėčiau nuorodėlę. Lauksiu atsakymo, kokia paties nuomonė ir ar imsies veiksmų žmonėms svarbiausiais klausimais?
  Ačiū už dėmesį..

  • Rokiškis parašė:

   Aš tai pvz., iš tamstos nesupratau – ar čia kalbat kaip narkomanas, kuris prašo LSD legalizuot, nes žmonėms svarbiausias klausimas, ypač dar temoje apie maitinimą vaikų darželiuose? Ar atvirkščiai, siūlot alkoholį ir tabaką darželiuose uždraust?

   • maisto derinimas parašė:

    Ačiū už klausimą “Rokiški”, bet nelabai ko yra nesuprasti, nes klausimas aukščiau yra toks:

    “kokia paties nuomonė, dėl legaliai Lietuvoje vartojamų narkotikų – alkoholio ir tabako?”

    Gal ir taisyklingas pastebėjimas, kad šioje temoje gal kiek ir netinka, tiesiog pamaniau kad tai didžiausia problemų problema, kuriai spręsti nedaug stiprių žmonių politikoje. Šimašius manau sugebėtų kažką nuveikti, tik aišku kaip visada – politinė rizika 🙂

    Sorry Remigijau, tiesiog pridėjau kas ant širdies buvo susikaupę, juk suprantu, kad čia ne vieno žmogaus reikalas, čia sprendimus darančios ir aktyviai veikiančios visuomenės narių reikalas kažką padaryti.

    • puškinas parašė:

     Jūs esat neteisus, kad savaime šios medžiagos yra “problema”. Problema yra paplitęs jų perdozavimas. Kai kurios iš šių medžiagų yra vartojamos medicininiais tikslais, tad vadinti pačias medžiagas “problema” yra mažų mažiausiai netiesa.

    • rprznt parašė:

     Na pagaliau kažkas pradėjo krutinti kanapių legalizavimo klausimą! Bent jau mokesčių kažkiek surinktume ir/arba oficialia statistika apie varotjimą.
     Visom už!

     • Remigijus Šimašius parašė:

      Ne apie tai daina, bet užskaitom 🙂

  • Remigijus Šimašius parašė:

   Viskas visiškai puiku, ką rašot. Tik klausimas vienas – ar palikti tėvams šiek tiek spręsti ką jų vaikai valgys. Man atrodo, kad taip.

   • maisto derinimas parašė:

    Remigijau, manau tėvams nelabai ką leidžiama spręsti, be to kiekvienam vaikui atskiro maisto pagal pageidavimus (tėvų sprendimus) nepagaminsi, tam ir turi būti sveiko maitinimo taisyklės. Be to nieko labai galvoti nereikia, tam mokslininkai yra atlikę tyrimus yra parašyti straipsniai, kokių veiksmų reikia imtis, kad užtikrinti sveiką mitybą.

    Lietuvoje toks požiūris į maistą yra dėl tradicijų, kurios nepaslaptis atėjusios iš vargano gyvenimo pokario metu (neturint ką valgyti, žmonės prisigalvodavo pigaus maisto, iš ko atsirado ir skanių patiekalų, bet klausimas, AR SVEIKŲ?).

    Galima vaikams spausti sultis (lėtuoju būdu): vaisių, daržovių. Užtektų turėti sulčiaspaudes, o sultys žmogaus organizmui labai svarbu. Tokie sprendimai būtų manau užskaitomi, kaip sprendimai.

    Aišku daug kur reikia kostruktvaus mąstymo ir sprendimo bei žinoma politinės valios.

    • Remigijus Šimašius parašė:

     Jūs teisus. Tik tiek, kad net jei Jsų standartas puikus (man taip atrodo), vis tiek pasitaikys specialių atvejų, diskusijų dėl to kas gerai, o kas ne, tad rinktis reikia. Kažkiek rinktis galima konkrečioje grupėje. Kai kada norint rinktis gali tekti eiti į kitą darželį. Tai prigimtinė teisė ir ne valdžiai ją panaikinti.

 • Valdonė B. parašė:

  Nagi tokiu būdu matindami vaikus gydytojai užsitikrina sau pacientus bent dešimčiai metų į priekį. Tai lygiai tokia pati situacija kaip su privalomais vaikams skiepais. Ranka ranką plauna – vieni žmones nuodija, o kiti juos “gelbėja”, bet baisiausia tai, kad ir vieni, ir kiti supranta, ką daro. O supratingų “pacientų”, deja, nėra tiek daug, kad žlugtų visa ši komercinė politika. Visi ramia sąžine plauna pinigus, nepaisant nei savo, nei savo artimųjų sveikatos. Kuo labiau nuodys visuomenę, tuo labiau ja reikės rūpintis, o už rūpestį, žinoma, ne ačiū į kišenę įdėsi.
  Vienintelis kelias – nebūti pacientais, stengtis vaikus auginti patiems (tuomet ir jų mityba pasirūpinsite patys) ir kurti savas gyvenimo taisykles, o ne vadovautis tomis, kurias kuria norintys valdyti nemąstančius.
  Labai geras straipsnis, R. Šimašiau. Džiaugiamės, kad dar yra sveiko proto žmonių Lietuvoje.

 • Rusty Z. Curry parašė:

  Taippat svarbu nustatyti aiškią, skaidrią ir pacientui saugią skundų dėlnekokybiškų paslaugų teikimo ir nagrinėjimo tvarką, siekiant išvengtisituacijų, kai pacientas nedrįsta skųstis, bijodamas prarasti galimybę gautipaslaugas, ar nuogąstaudamas, kad ateityje gaus blogesnės kokybės paslaugas.Tokia tvarka sudarytų sąlygas efektyvesniam korupcijos atvejų išaiškinimui beijų prevencijai SP sektoriuje.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Popo.lt tinklaraščiai. Hosting powered by   serverių hostingas - Hostex
Eiti prie įrankių juostos