Remigijus Šimašius

neBlogas laisviems ir atsakingiems žmonėms

Verslas: Lietuvoje svarbiau nei lietuviškas

 

Pastaruoju metu iškilo diskusijos apie tai, kiek, ir ar lietuviški turi būti įmonių pavadinimai. Juolab kad savo kadencijos paskutinėmis savaitėmis Vyriausybė priėmė Juridinių asmenų registro nuostatų pakeitimus, kuriais neva sugriežtino kalbos reikalavimų taikymą įmonių pavadinimuose nuo artėjančios gegužės pirmosios.

Kas galioja šiandien

Realybė yra kiek sudėtingesnė. Reikalavimas, kad juridinių asmenų pavadinimai (šalia kitų, irgi nebūtinai logiškų reikalavimų) būtų tik lietuviški, galioja ir jau daugiau kaip dešimtmetį yra įtvirtintas Civilinio kodekso 2.40 straipsnyje.

Beje, aišku, kad logiškiausia buvo (būtų) keisti patį Civilinį kodeksą. Tačiau patikėkite, tai lengva atrodo tol, kol nepradedi apie tai kalbėti Seime…

Gerai bent tai, kad realybėje Kodekso nustatyta tvarka pasukta kiek į liberalesnę pusę nei pažodinis Kodekso tekstas – egzistuoja bent trys išimtys siaurai suprantamai kalbos taisyklei, kurias pripažįsta Valstybinę Lietuvių kalbos komisija:

–          Galimi lotyniški pavadinimai;

–          Galimi pavadinimai įmonių, kurios yra užsienio įmonių padaliniai (de facto ir susiję kitais ryšiais);

–          Galimi pavadinimai, kurie tuo pačiu yra ir prekės ženklas.

Jei nesilaikoma lietuviškumo reikalavimų (išskyrus šias išimtis), steigėjai, notaras (jei tvirtina dokumentus), Registrų centras gali būti baudžiami ex post facto (teisinga tai ar ne – atskira kalba) administracinėmis baudomis, o įmonei gali kilti sunkumų realiai naudoti savo įmonės pavadinimą iškabose, reklamose.

Reikia pripažinti, kad įmonių pristeigta labai įvairiais vardais. Kad vieni jų gražūs, o kiti ne – steigėjų, kalbininkų, skonio reikalas ir ne man tai spręsti, nors savo skonį šiais klausimais irgi turiu. Tačiau svarbu čia faktas, kas kai kurie jų nelabai atitinka Civilinio kodekso reikalavimus. Vienais atvejais dėl to jokios realios bėdos (jei tik nesi iš tų kalbininkų, kur kiekvienas padžiazavimas kalbos tema nervus gadina). Kitais atvejais – gramatinės klaidos akis bado, ir net man, užkietėjusiam liberalui, kiek nejauku, nes spėju, kad klaida atsirado būtent dėl klaidos, o ne dėl noro smagiai padžiazuoti žodžiais ir skaičiais.

Tačiau svarbiausia (ir blogiausia), kad situacija jau buvo pribrendusi link sprogimo ta prasme, kad Kalbos inspekcija ir Valstybinė lietuvių kalbos komisija nusprendė „rimtai“ imtis šių klausimų. Tai reiškia – ieškoti galimybių bausti už bet kokias klaidas, keisti reglamentavimą griežtąja linkme, ir dar taip, kad įmonių steigimas taptų sunkesnis.

Taigi, reikėjo kažką daryti, nes laukti kol visa tai sprogs ir iš toli viską stebėti baltomis pirštinėmis – ne mano prigimčiai. Du metus derėjomės dėl Juridinių asmenų registro nuostatų esmės. Daug teko kalbėti su Kalbos inspekcija bei Komisija ir įtikinėti, kad rezultatas būtų normalus. Nemanau, kad tobulas tas rezultatas, tačiau prie esamų duotybių (Civilinis kodeksas) jis visai normalus.

Kas pasikeitė?

Juridinių asmenų registro nuostatose atsirado du nauji punktai. Pasakysiu koks jų užmanymas ir prasmė.

Pirma, „761. Registro tvarkytojas, gavęs šių Nuostatų 76 punkte nurodytus dokumentus, Registro tvarkymo taisyklių nustatyta tvarka kreipiasi į Valstybinę lietuvių kalbos komisiją konsultacijos dėl juridinio asmens pavadinimo atitikties lietuvių bendrinės kalbos normoms. Valstybinei lietuvių kalbos komisijai per 6 darbo valandas pranešus Registro tvarkytojui, kad prašomas laikinai įtraukti į Registrą juridinio asmens pavadinimas neatitinka lietuvių bendrinės kalbos normų, Registro tvarkytojas priima sprendimą laikinai juridinio asmens pavadinimo į Registrą neįtraukti, išskyrus Lietuvos Respublikos civilinio kodekso 2.40 straipsnio 3 dalyje nustatytą atvejį, kai juridinis asmuo susijęs su užsienio juridiniu asmeniu ar kita organizacija.“

Atkreipiu dėmesį, kad, pirma, ši tvarka nesulėtina juridinio asmens dabartinės įregistravimo procedūros (žinau, galėtų būti dar greitesnė, bet čia vėl atskira istorija), nesuteikia galimybės kalbininkams ties pavadinimo projektu kontempliuoti daugiau nei šešias valandas, ir suteikia visišką aiškumą, kad prie vardo nebus kabinėjamasi vėliau (iškabinus iškabą, pavyzdžiui).

Taip pat Registrų centrui paliekama galimybė registruoti įmonę, kai steigiama įmonė “susijusi” su užsienio organizacija. Dar daugiau – Valstybinės kalbos komisija teikia konsultaciją, o ne privalomą nurodymą, tad kilus ginčui dar nebūtina bus ja vadovautis.

Antra, “Pasiūlyti Valstybinei lietuvių kalbos komisijai bendradarbiaujant su valstybės įmone Registrų centru nustatyti atvejus, kai Registro tvarkytojas, elektroninėmis priemonėmis atlikęs išankstinę prašomo laikinai įtraukti į Registrą juridinio asmens pavadinimo atitikties lietuvių bendrinės kalbos normoms patikrą, nesikreipia į Valstybinę lietuvių kalbos komisiją.”

Tai reiškia, kad pagal minėtus tris parametrus turėtų būti net nesikreipiama į Valstybinės lietuvių kalbos komisiją ir įmonė tiesiog registruojama. Tikiuosi, taip ir bus padaryta.

 

Amerikos lietuvių laikraštis "Draugas" (ar bent jau jį leidžianti įstaiga) Amerikoje turėtų vadintis, turbūt, "The Friend", jei ten galiotų mūsų Civilinis kodeksas

Visa tai reiškia, kad „QWįšxc+px“ pavadinimo įregistruoti nepavyks, tačiau lotyniškus pavadinimus, tarptautinius pavadinimus bei prekės ženklus – taip. O taip pat, tikiuosi, pavyks įregistruoti įvairius paišdykavimus su kalba, kai kalbininkai tiesiog negalės tiksliai pasakyti kokioms kalbos taisyklėms pavadinimas prieštarauja. Čia jau, kaip ir šiandien, tiesiog egzistuojančių normų taikymo aspektai. Beje, jei kas susiduriate su absurdais šioje srityje – duokite man žinią, prašau.

O ką iš tikrųjų reiktų daryti

Faktas, kad konkurencinėje aplinkoje įmones Lietuvoje steigti turi būti kuo patraukliau. Šalia mokestinių, atvykimo į Lietuvą aspektų, kurie, deja, ne visi puikūs ar bent pakankamai patrauklūs, svarbu ir registravimo aspektai.

Yra dalykų, kur galima ar bus galima pasidžiaugti:

–          Galimas elektroninis steigimas distanciniu būdu nebesikreipiant į notarą;

–          Tipiniai steigimo dokumentai gali būti pateikiami užsienio kalbomis šalia lietuvių kalbos, Registrų centrui garantuojant vertimo autentiškumą. Tokiu būdu de facto leidžiama steigti įmones kitomis kalbomis.

Tačiau bent pora dalykų galėtų būti geresni, jei Civilinis kodeksas tai leistų:

–          Galimybė steigti įmonę be realaus fizinio adreso, o geriausiai – tik su elektroniniu adresu;

–          Tas pats pavadinimo klausimas – galimybė steigti įmonę bet kokiu pavadinimu. Sutikime – juk gerai būtų, jei latviai, lenkai, ukrainiečiai ir kiti čia, Lietuvoje steigtų įmones veiklai Lietuvoje ar ypač už jos, ir kokia kalba jos vadinamos būtų – klausimas mums nėra esminis.

Kiek buvęs Seimas tam buvo pasiryžęs aš žinau, nes domėjausi. Tiesiog nebuvo. Kiek dabartinis – dar negaliu pasakyti. Tačiau tai yra mano namų darbai šiame Seime.

 

 

Share

, , , , ,

19 Responses to “Verslas: Lietuvoje svarbiau nei lietuviškas”

 • Eglė parašė:

  “Tačiau svarbiausia (ir blogiausia), kad situacija jau buvo pribrendusi link sprogimo ta prasme, kad Kalbos inspekcija ir Valstybinė lietuvių kalbos komisija nusprendė „rimtai“ imtis šių klausimų. Tai reiškia – ieškoti galimybių bausti už bet kokias klaidas, keisti reglamentavimą griežtąja linkme, ir dar taip, kad įmonių steigimas taptų sunkesnis.”

  Man atrodo, VLKK per daug laisvės turi. Tai yra komisija, o komisija be Seimo pritarimo juk neturėtų galėti ieškoti ir rasti naujų galimybių bausti, arba nuspręsti, kada VKI turi bausti, o kada dar galima pakentėti nenubaudus. Juolab, kad niekas Vakarų Europoje už netaisyklingą vartoseną nebaudžia. Papasakokit kokiam užsieniečiui, kaip aktoriams nurašo nuo algos už kirčiavimo klaidas. O gal čia Seimas pritartų?

  Taip pat užkliuvo ši vieta: “Tai reiškia, kad pagal minėtus tris parametrus turėtų būti net nesikreipiama į Valstybinės lietuvių kalbos komisiją ir įmonė tiesiog registruojama. Tikiuosi, taip ir bus padaryta.”
  Tikiuosi, kad blogai supratau (nepratus prie įstatymų ir jų aiškinimų), bet niekas netrukdo jiems kreiptis turbūt? Iš kur registro centro darbuotojams žinoti, ar ten lotyniškas žodis, ar ne? Juk ne kunigai ten sėdi. Ir ar nebus šis trukdis sprendžiamas kyšiais? Verslininkas duoda kyšį, o registras apsimeta, kad jiems atrodo, jog čia lotyniškas pavadinimas ir niekur nesikreipia.

  Tai tokie diletantiški klausimai, o šiaip tai jūs geras politikas ir žmogus neblogas, tik kol kas atrodo, kad čia ne vietoj parašą suraitėt ir man tai itin gadina nuotaiką, nes kalbos politikos klausimu turiu tvirtą nuomonę.

  • Remigijus Šimašius parašė:

   Ačiū 🙂

   Dėl to parašo – nesu tikras ar ne vietoje. Juk nebūtų geriau, jei “neteisingais” pavadinimais pavadintos įmonės baudas pradėtų gauti, arba Registrų centro darbuotojai (o tai reikštų, kad jie pradėtų kiekvieną kartą susirašinėjimą ne šešių valandų dėl pavadinimo).

   Bet kad reglamentavimą reikia keisti, tai faktas. Kaip sakiau, mano namų darbas čia.

 • Nesvarbu parašė:

  Remigijau,
  skaitau ir savo akim netikiu. Reiskiasi R.Simasiaus iniciatyva, gime si nauja versla biurakratine nasta apkraunanti nuostata. O jau visi puole kaltinti dabartine valdzia. Pasirodo liberalu cia darbas. Nebereikalo Lietuvoje imones steigimas vidutiniskai trunka apie 21d. jei gerai pamenu.
  Dar reiktu pamineti, jog kazkodel draudziama naudoti pavadinime zodi Lietuva, bet nedraudziama pvz. Latvija, Estija ir t.t.

  • Remigijus Šimašius parašė:

   Nesvarbu, nepataikėte truputį.

   Įmonė įsteigiama per dvi dienas (paprasta forma, jei be mandrumų ir nereikia pas notarą eiti). Tai, per ilgai, manau, jeigu ką.

   O dėl Lietuvos vardo tai visą biurokratiją su leidimais padariau kad Vyriausybė panaikintų dar prieš ketverius metus.

   • Andrius parašė:

    Kaip tik šiuo metu steigiu naują individualią įmonę. Moderniai, su elektroniniu parašu ir be notaro. Taip, ne mandrumų įmonę galima įsteigti per dvi dienas: laikinas pavadinimo rezervavimas – para, įmonės įregistravimas registrų centre – dar para. Teoriškai įmonė įsteigta, tačiau ne visi darbai yra baigti, kad galėčiau pradėti darbą. Reikia užsiregistruoti VMI mokesčių mokėtoju, kas elektroniniu būdu įmanoma tik po dviejų parų nuo įsiregistravimo RC. Dar geriau – jei nori tapti PVM mokėtoju, teks laukti dar tris darbo dienas.

    • Remigijus Šimašius parašė:

     Taip ir yra. Sėkmės versle 😉 Beje, o ar gavote iš RC žinutę apie tai, kad verslo prižiūrėtojai turi būti ne baubai, o padėjėjai?

 • Nesvarbu parašė:

  Tikrai, atsiprasau truputi nepataikiau 22d. (vienos dienos paklaida)

  “Lietuva turėtų supaprastinti verslo steigimo procedūras. 2011 metų verslo sąlygų reitinge „Doing Business“ Pasaulio bankas Lietuvai verslo steigimo kategorijoje suteikė 87 vietą dėl didelio valstybės reguliavimo. Tai labai žema vieta“, – interviu „Verslo žinioms“ sakė S.Forbesas.

  Jis kalbėjo, jog Naujojoje Zelandijoje leidimą verslui galima gauti per vieną dieną, o Lietuvoje tai užtrunka 22 dienas. Anot S.Forbso, ir išlaidos verslo steigimo procedūroms Lietuvoje yra per didelės”

  Ir jeigu, ka, tai kaip viena imone daugiau uz Simasiu isteiges, galiu pasakyti tos dvi tariamos dienos tik ant popieriaus. (o jei nereikia pas notara eit, tai reikia i Registru centra eit, el. paraso uzsisakinet, zodziu daug biurokratiniu niuansu – nesiplesiu)

  O del Lietuvos vardo, tai cituoju is RC:
  •steigiamos individualios įmonės, uždarosios akcinės bendrovės, asociacijos, viešosios įstaigos, mažosios bendrijos ar labdaros ir paramos fondo pavadinime neketinama vartoti trumpojo valstybės pavadinimo „Lietuva“;

  jeigu reikes ir daugiau pacituosim…

  • Remigijus Šimašius parašė:

   Nesvarbu, Jūs labai mokate dramblį laikyti už uodegos, jei suprantate apie ką kalbu. Pabandykit įsteigti įmonę ir pamatysite kiek užtrunka registravimas. Vėlgi – nei aį sakau, kad 2 dienos pakankamai greitai, nei kad visokios sodrose registracijos puikiai veikia.

   O dėl Lietuvos vardo – nesivarginsiu ieškoti jums Nutarimo pakeitimo, tačiau faktas, kad buvusi leidiminė tvarka pakeista paprasta pareikštine, jei tik atitinkama tam tikrus kriterijus.

   Jau esu sakęs – galėtų jūsų išmintis kuo prasmingesniu pasireikšti.

 • Nesvarbu parašė:

  Remigijau,
  as net galeciau irodyti, jog per 2 dienas imones isteigti neimanoma. Nezinau is kur toki skaiciai, cia daugiau primena Darbo partijos reklama – ta su vienetukais (per 111d) Bet, petaupysiu isminti..
  O del Lietuvos vardo, gerai, bet kodel turi butinai atitikti butinus kriterijus? Ir kodel tokie pat kriterijai netaikomi Latvijos vardui ar bet kuriam kitam?
  Beje, kaip suprantu, jus prasmes tame nematote, apeliuodamas i mano isminti…

 • Skuduras parašė:

  Eilinį sykį valstybės tarnautojai prisidengdami savo egzistavimo svarbumu imasi iniciatyvos, kuri kerta juos maitinančią ranką.

  • Remigijus Šimašius parašė:

   Beje, CK pakeitimo perspektyvos kol kas nekokios. Na, dar žiūriu kaip ten protingiau surašyti, kad visiems tiktų (kad būtų priimta ir realiai pagerintų padėtį).

 • Nesvarbu parašė:

  Galiu pasakyti, jog su VLKK bendrauti tenka ir man, pasitikrinant ar vartotinas vienas ar kitas terminas. Neseniai kreipiausi ir del galimo pavadinimo, lyg ir issiaiskinom. Bet tai dar buvo pries tai, kai isgirdau apie naujus kalbinius barjerus ir Registru centro puses. Zd, susiskambinau su biciuliu is RC, sake ruosk present’a, jis jau zinos kam perduoti. OK, net jei tai tik sokolado plytele, kam sudaryti salygas korupcijai – as neisivaizduoju..

 • baekjo parašė:

  Kaip Jūsų rinkėjas, dedu didelį minusą.
  kaip liberalas, visiškai nesuprantu kodėl valstybės reikalas kam nors drausti įkurti įmonę pavadinimu QWįšxc+px??? Kokios priežastys ir kur logika?

 • Remigijus Šimašius parašė:

  Vienas iš šių žmonių yra partijos narys.

  • trdg parašė:

   Įspūdis toks kad gėdijatės tų žmonių. Kodėl video išėmėt? Reikia didžiuotis žmonėmis kurie negailėdami savęs ir neturėdami policijos apsaugos kovoja prieš šitą fioletavą zarazą. 😉

   • Remigijus Šimašius parašė:

    Iš kur video išėmiau?.. Nei gėdijuosi, nei ką. Tiesiog nemalonu filmuojant buvo, kai kamerą į dantis bando kišti. O video nežinau kas kur įdėjo (tik per nuorodą jį mačiau), nežinau kas ir išėmė…

 • kazin parašė:

  Man tik idomu ka pasakytu į šios svetaines nuoroda vedantis zmogus. daugelis jo imoniu turi nelietuviskus pavadinimus ir viskas yra gerai..

 • Joris parašė:

  Na dėl to, kad, kaip straipsnyje rašoma kalbos inspekcija ir Valstybinė lietuvių kalbos komisija ėmė ieškoti galimybių bausti už bet kokias klaidas, keisti reglamentavimą griežtąja linkme, ir dar taip, kad įmonių steigimas taptų sunkesnis nėra labai naudinga, viskas tik pasunkėja.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Popo.lt tinklaraščiai. Hosting powered by   serverių hostingas - Hostex
Eiti prie įrankių juostos