Remigijus Šimašius

neBlogas laisviems ir atsakingiems žmonėms

Darželių rebusas: ar leisime politikų baimėms numarinti gerus sprendimus?

Dažnai savęs klausiu, kas trukdo politikams priimti naudingus žmonėms sprendimus ir daryti rimtus pokyčius? Kas skatina vilkinti, atidėti, tęsti nepasiteisinančius projektus? Kodėl nereaguojama į tai, kas vyksta realiame gyvenime, kodėl kai kurie politikai nemato, kad pokyčių reikia šiandien, o teoriniai svarstymai ir norai to pokyčio nesukurs.

Aš radau sau atsakymą. Tai – kvailumas, godumas, baimė.
Šie trys dalykai šiandien stabdo ir darželių trūkumo problemos sprendimą. Vakar buvome pasiruošę Vilniaus miesto Taryboje pradėti svarstyti klausimą dėl 100 eurų paramos skyrimo vaikams, einantiems į privačius darželius. Daliai tarybos narių (opozicijai ir konservatoriams) šis sprendimas pasirodė per greitas arba per drąsus, tad jų prašymu, sprendimas nukeltas dviem savaitėm.

vaikai

100 EUR krepšelis pagelbės vidutines pajamas gaunantiems tėvams

Praskolinta savivaldybė pagal išgales renovuoja valstybinius darželius, stato keletą naujų, tačiau šios ilgai užtrunkančios statybos sukuria vos keletą šimtų naujų vietų mažiesiems vilniečiams. O problemą reikia spręsti jau šį rudenį: tėvai nori ir turi dirbti, vaikai – būti gerai ugdomi ir prižiūrimi už įkandamą kainą. Šiandien matome, kad rudenį beveik 3 000 vaikų nepateks į darželius. Ką pasiūlyti tėvams? Palaukti porą metų? Mums toks kelias nepriimtinas.

Apklausus privačius darželius paaiškėjo, kad jie jau dabar būtų pasiruošę priimti per 1000 vaikų papildomai. Jei bent pusė to būtų padaryta, tai būtų galima laikyti sėkme. Lėšų skyrimo tvarka yra sudėliota taip, kad darželių kaina sumažėtų būtent 100 EUR. Darželiai, gavę šią dotaciją, įsipareigoja ateityje savo paslaugų kainos nekelti.

Kodėl tikime tokiu sprendimu? Dalis tėvų, kurie gauna vidutines pajamas, šiandien negali leisti vaikų į privatų darželį, nes jis elementariai per brangus.

Bet gavę kompensaciją daug tėvų pasirinks labiau jiems tinkamą, labiau priimtiną pagal ugdymo pobūdį, mažesnes grupes turintį ar patogesnėje vietoje esantį darželį.

Natūralu, kad liks daugiau vietų valdiškose įstaigose tiems, kas uždirba mažiau. Galų gale, tėvai turės teisę rinktis – ar samdyti auklę, ar leisti vaiką į privatų darželį. Visi – ir mažas, ir vidutines – pajamas gaunantys tėvai turės galimybę pasirinkti.

Dabar tokio pasirinkimo nėra – mama lieka namie arba samdo auklę. Galiausiai, Vilniaus miestui šiandien tai vienintelis įmanomas kelias, nes valdiškos statybos ir valdiški darželiai – tris kartus brangiau.

Kvailumas, godumas ir baimės

Aš nuoširdžiai nesuprantu ir koalicijos partnerių, ir oponentų, kurie renkasi kelią nedaryti nieko. Tie patys socialdemokratai Švedijoje palaiko tokį modelį, kiti Lietuvos miestai, tokį krepšelį jau įvedė.

Ko laukia Vilniaus Tarybos nariai, puikiai žinantys, kad tai yra vienintelis racionalus ir protingas kelias? Juk kvaila nepriimti sprendimo, kuris savivaldybei yra pakeliamas finansiškai ir kuris padės daugybei Vilniaus šeimų.

Matau, kad dažnai sprendimas yra nepriimamas, nes daug kam norisi statybų, investicijų į plytas. Kažkam norisi pagroti seną giesmelę – „tai negi padėsime turtingiesiems“. Būtent tai aš vadinu neatsakingu godumu.

Kaip tik valdiškos statybos reikštų, kad vietoje 100 eurų darželiai „turtingiesiems“ būtų sukuri už 300 eurų per mėnesį. O iš tikrųjų dar blogiau – būtent vidurinioji klasė ir toliau liktų be darželių savo vaikams, nes, kaip minėjau, kito kelio priimti visus į darželius Vilniuje tiesiog nėra. Šių dalykų demonstratyvus nesupratimas yra arba ciniškas politikavimas, arba išminties trūkumas.

O svarbiausia yra baimės. Ką pagalvos rinkėjai, jeigu pritarsime liberalų iškeltam siūlymui? Gal kažkam nepatiks? Gal būsiu labiau išgirstas, jei tiesiog oponuosiu, nes man patinka oponuoti ir būti kitokiu? Kur veda toks mąstymas? Į stagnaciją. Moderni savivalda turi būti pajėgi priimti miestiečiams reikalingą sprendimą kaip įmanoma greičiau.

Tikiu, kad vilniečiai laukia sveiko proto sprendimų, todėl pagaliau išspręsime darželių rebusą ir padarysime gerą darbą visiems Vilniaus gyventojams.

Share

5 Responses to “Darželių rebusas: ar leisime politikų baimėms numarinti gerus sprendimus?”

 • Arvydas parašė:

  Palaikydavau konservatorius, dar iki šiol esu savo gimtojo miesto skyriaus narys.
  Greitai nebebūsiu. Liberalai, aš ateinu pas jus.
  Anksčiau mažas politinis išprusimas leido manyti, kad “tie liberalai nieko gero nedaro, tik už gėjus pasisako. Aš – konservatyvių pažiūrų žmogus”. O ko gali tikėtis iš provincijos bernioko.
  Bręstant amžiumi ir protu pradėjo keistis supratimas į politiką, atvykau gyventi į Vilnių, su žmona laukiame pirmagimio. Liberalų kryptis man yra priimtiniausia. Jūs turite mano balsą 🙂 sėkmės!

 • Artūras parašė:

  P. Remigijau,

  Už Jusbalsavau per šiuos rinkimus, bet tikrai nesitikėjau, kad esate nauvus 🙂 Dabar atvirai, tikrai tikite šiuo sakiniu ? Tikrai ?
  “Darželiai, gavę šią dotaciją, įsipareigoja ateityje savo paslaugų kainos nekelti.”
  Net jei netyčia ir tikite (o tikiuosi, kad ne, o čia tiesiog politikuojate) – tada manot, kad darželis Niekada nekels kainų ? O kada jau kels, nejau neatsižvelgs, kad 100 eur ateina is savivaldybes ir tevams reiskia nieko nekainuoja = galima už 0,5 metų grįžti į tą patį kainų lygį + 100 Eur.
  Dabartinė (tikrai labai didelė) prvačių darželių kaina nenukrito iš dangaus – ją moka pirkėjas. Ir jis pasirengęs tiek mokėti. Jei nesurinktų reikiamo kiekio – privatūs darželiai užsidarinėtų, bet jie neužsidaro. Žodžiu, finalas. Tuos 100 eur “akumuliuos”, gal padėkos, bet ir toliau jie liks tokie pat brangūs. Savivaldybė gali tik bandyti įtakoti, bet reguliuoti niekaip nesugebės.

  O kelias yra, bet jis siaubingai nepopuliarus: branginti esamus darželius. Tada lėšų kiekis bus tikrai pakankamas, kad tiems kas negauna darželio kompesuoti ne nieko nereiškiančius 100, o pvz. 500 Eur. Štai tada vidutines pajamasuždirbanti šeima galės ramiai nesisieloti, kad negavo valstybinio. Su tais 500 kaina į valstybinį ar privatų bus nebeik vienoda.

  Bet šiam sprendimui reikia drąsos.

  Artūras

  P.S. kodėl sakau, kad reikia bangint: dėl to, kad kainų skirtumas (žirklės) yra daugiau nei įspūdingos: privatus (su matinimu) – apie 1400, valstybnis – 250 Lt. Reiškai valstybinius dotuoja beveik 1000 Lt (taip taip, jiems nereikia nuomuotis patalpų), o tai tikrai per daug. Labai didelė tėvų patenkančių į valstybinius darželius galėtų mokėti kaip minimum dvigubai (pažiūrėkite į atvažiuojančius automobilius. Aš gyvenu šalia darželio 🙂 )

 • Diana parašė:

  Esu Vilnietė, belaukianti protingo sprendimo jau penktus metus. Ketverius metus vedu vaiką į privatų darželį – netgi ne darželį, nes jie yra per brangūs (net 100 Eur kompensacija man visai nepadėtų ir yra nereikalinga, lyginant su visa ugdymo įstaigos statusą turinčių įstaigų kaina), o tiesiog priežiūrai. Šį rudenį vaikas turėtų lankyti priešmokyklinę grupę, t.y. bent metus gauti ugdymo paslaugas. Laukiu penktus metus eilėje ir labai tikėjausi, kad jau šiais metais mano bėdos baigsis – deja ne, ir šiais metais jo negausiu. Pavargau skambinėti į savivaldybę, tad nusprendžiau parašyti kreipimąsi, laišką, prašymą padėti spręsti problemą. Parašiau Jums ir Jūsų pavaduotojams. Gavau tokį problemos sprendimo pasiūlymą, oficialiu raštu, pasirašytą Švietimo departamento direktoriaus: “Visų pirma, priešmokyklinis ugdymas yra tėvų pareiga, o savivaldybė jį organizuoja pagal galimybes”. T.y. mano vaikas – mano problemos. Tai jeigu mamai, negaunančiai darželio 5 metus, Savivaldybė oficialiai pateikia tokį atsakymą, apie kokias dar viltis ir gražius norus galima kalbėti?

 • Gintare parašė:

  Nauja tvarka sako, kad “Pirmenybė gauti vietas lopšeliuose-darželiuose bus teikiama vaikams, kurių abiejų tėvų ir vaiko gyvenamoji vieta deklaruota Vilniaus mieste. Tai paskatins šeimas deklaruoti savo gyvenamąją vietą Vilniaus mieste

  Tačiau įvesta naujovė – pirmenybė teikiama tiems, kurie deklaravę gyvenamą vietą Įstaigai priskirtoje teritorijoje ne mažiau kaip 2 metus.” Naujakuriams bus didelis minusas t.y. “peilis”, jie šio prioriteto neturės.. Tas nėra gerai. Pvz. mes gyvenome Pašilaičiuose, ten darželio negavome 8 metus. Vaikų darželis yra kitame Vilniaus gale, per kamščius jau 8 metus taip ir vežiojame… O dabar persikėleme į Pilaitę. Esame daugiavaikė šeima, bet dabar neturėsime šio prioriteto dėl gyvenamosios vietos, nes nebus praėję 2 metai nuo mūsų deklaravimo dienos.. Nors pačiam Vilniuje jau gyvenam 35 metus. Skaudu, kad ir vėl liksime be darželio..Nusivyliau aš šita naujove. Laukiu atsakymo.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Popo.lt tinklaraščiai. Hosting powered by   serverių hostingas - Hostex
Eiti prie įrankių juostos