Remigijus Šimašius

neBlogas laisviems ir atsakingiems žmonėms

Kodėl avinams vadovauja ožiai?

Jei paskaitę pavadinimą pagalvojote, kad čia apie visuomenę – nedrįsiu ginčytis. Gal netgi sutiksiu. Gal netgi pasiūlysiu vieną kitą paaiškinimą kodėl.

Tačiau pradėkim nuo gyvulių – didelėms avių bandoms iš tikrųjų vadovauja ožiai… Buvau tuo labai nustebęs, kai pamačiau šį reiškinį Centrinėje Azijoje, kur ilgai vaikščiodavau į kalnus ieškoti ko nepametęs. Avių bandos ten iki 2 – 3 tūkstančių galvų. Kiekvienoje bandoje po keletą ožių. Kai piemenys ir jų pagalbininkai šunys nori kontroliuoti bandą, tai vaiko ožius, o jau avinai seka iš paskos.

Taip jau yra, kad avys seka paskui ožius, o jau šiuos vaiko piemenų šunys.

Nežinau kodėl tos avys ir avinai pasiduoda ožių autoritetams. Gal kad ragai kiek aukštesni, gal šiaip jie kuo kietesni. Tačiau faktas nustatytas. Avys paklūsta ožiams, ir dėl to šunims lengviau varinėti avis pagal piemenų nurodymus. Pačioms avims tai netgi nebūtinai blogai, nes kitaip jos kur nublūdinėtų ir jas papjautų vilkai ar meškos.

Šis tas pamokančio, ar ne?

Visų pirma, jei esi avinas ir nemanai, kad pats gali spręsti kur ganytis, kokią žolę ėsti ir apskritai kaip savo gyvenimą gyventi, jei tavo sprendimai – tik sekti paskui kitą aviną kad ir pavojui į nasrus, tai jau geriau sekti kokį ožį. Jis atrodo rimčiau, nes su rimtais ragais. Ir neaišku kaip, bet sekant juo viskas baigiasi prognozuojamai ir aiškiai.

Antra, jei matai didesniais ragais besišvaistantį ožį, paskui kurį seka minia avinų, tai dar nereiškia, kad jis čia ir vadovauja. Ieškokite tų, kurie švilpteli šunims komandas.

Trečia, ką bent jau Centrinės  Azijos piemenys puikiai įvaldė – jei nori valdyti kelis tūkstančius avinų, tai paprasčiau yra įsigyti kelis įtikinamai atrodančius ožius, o ne įtikinti visą bandą.

Ketvirta, pagalvokim kaip elgtųsi ožiai, šunys ir piemenys, jei avys pasidarytų drąsios, atsakingos, galinčios save apginti, spręsti už save. Kaip su tokiomis išsišokėlėmis elgtųsi? Ką bandytų joms įrodinėti?

Kartais avys ir ožiai, atrodo, nuoširdžiai patiki jų meile, draugyste ir reikalingumu vienas kitam

Kartais avys ir ožiai, atrodo, nuoširdžiai patiki jų meile, draugyste ir reikalingumu vienas kitam

P.S. Ir ką jau slėpti, šiam pamąstymui mane inspiravo ne tik žavūs prisiminimai iš kelionių, bet ir kai kurios diskusijos politinėje arenoje apie tai, kaip žmones reikia apsaugoti tai nuo vienų, tai nuo kitų blogybių, o iš esmės – apginti nuo jų pačių.

Share

, , , , , ,

16 Responses to “Kodėl avinams vadovauja ožiai?”

 • Nesvarbu parašė:

  ??? jus kliedite???
  dabar jau aisku, ka jus ten valdzioje veikiate.. toks straipsniukas dienos sviesa gali isvysti, tik po per ilgo nieko neveikimo, ar po didelio persidirbimo.. Nezinau, kas – blogiau..
  cia is serijos neisgeres nesuprasi..
  Labiau panasu i LLRI demagogija, kuria paprastai jie naudoja, bet net cia jus visa galva juos auksciau. Vadinasi mokinys, mokytoja pranoko.. 🙂

  • Remigijus Šimašius parašė:

   Nesvarbu,
   ai nusibodo jus ganyti, eikit sau pas vilkus.

   • Nesvarbu parašė:

    gal vertetu paklausyti jusu patarimo ir tiesiu taikiniu pas vilkus. Is ju bent zinociau ko tiketis, nes musu valdzia tokia pat prognozuojama, kai LT orai! Kai liberalas Ceplikas visus seimunus ant visos Lietuvos isvadino ..pyzdukais dar bandziau teisinti, bet jums, ministre, kas cia pasidare?. Avinai, oziai.. cia juk kalejimo zargonu kvepia. Gal tas vadovavimas kalejimu depart. ir betarpiskas bendravimas su kaliniais jums neisejo i nauda 🙂

    • Aštuntadienis parašė:

     Nesvarbu, tamsta kažkoks neadekvatus. Jūsų reakcija man nesuprantama. Atsipalaiduokit ir nekurkit sąmokslo teorijų.
     O straipsnelis įdomus ir pamokantis. Perskaičiau tarsi Ezopo pasakėčią 🙂

     • Nesvarbu parašė:

      Lino Karaliaus Ezopo?. tas tai taip pasakas sekti megejas 🙂

    • Smile parašė:

     na, kaip sakoma, kiekvienas supranta pagal savo sugedimo laipsnį. Aš kalėjimo žargoną prisiminiau tik po Tamstos komentaro. O p.Šimašiaus tekstas šaunus – ezopiškas toks. Bet dabar mokyklų programose šito nebemoko nei skaityti, nei suprasti. Gaila

 • Domas parašė:

  Man patiko! 🙂

 • Gytis parašė:

  Avims sunku pripažinti piemenų autoritetą, nes jos nevertina intelekto, tačiau joms imponuoja ožių charizma: drasa, jėga, poza… Panašiai lietuvių tauta rinkimuose pasirenka ne intelektualius, o charizmatiškus lyderius. Troškimas, kad avys akimirksniu taptų savarankiškai mąstančiais piliečiais – utopija. Todėl, man regis, nėra blogai, kad piemenims padeda “ožiai” ir “šunys”. Didesnė problema, kad visa visuomenė persmelgta godumo, todėl yra pavojus, kad piemuo susigundęs nauda vienu ypu nuvarys bandą į skerdyklą. Tačiau pradėti keistis turėtume nuo savęs – pernelyg dažnai esame įpratę taikyti dvigubus moralės standartus.

 • zz parašė:

  oziai vadovauja avims:

  Vilniaus arkivyskupijos nuosavybėn neatlygintinai perduoti nekilnojamąjį turtą Vilniuje, Lizdeikos g. 5, Maudyklos g. 66, Turniškių g. 33 ir Burbiškių g. 3.

  http://verslas.delfi.lt/snoras/atkurtos-baznycios-teises-i-snorui-priklausancius-pastatus-vilniuje-bet-uz-juos-numatoma-atlyginti-kitu-turtu.d?id=59471985#ixzz25ub07znH

 • Skuduras parašė:

  Kaip pirštu į akį. Liuks straipsnis.
  Beje kaip tyčia šiandien pastebėjau tokią frazę: Aš labiau bijau 100 avių armijos, vedamos liūto, nei 100 liūtų armijos, kurią veda avis

 • Sapnas parašė:

  Labai pavykęs bandymas įstoti į Juozo Erlicko “partiją”. Sveikinu!
  Na, o kaip kitaip pasakyti ką galvoji?
  Bandžiau ir aš surasti save piemenų – avinų hierarchijoje, deja manęs ten nėra … hmm. Bet gi aš esu! Tai kaip čia dabar? Pasirodo reik skaityti Bibliją. Visi mes avinėliai, o piemenys, šunys, ožiai ir kiti gyvūnėliai mūsų galvose … Brr, kažkaip ne logiškai man čia gavosi.
  Alegorijos aiškinimas šiaip jau įžeidimas autoriui, va to tai tikrai nenorėjau daryti.
  Gal geriau būčiau neršęs …

 • Remigijus Šimašius parašė:

  Gerbiamas Sapne, o man kaip tik labai patiko Jūsų aiškinimasis.

 • Gediminas parašė:

  Remigijau, balsuosiu už LRLS vien dėl Jūsų ir reitinguosiu Jus pirmu numeriu. Jus ateities politikas. Tik pazadekit, kad Jus isrinkus , neatsisakysit seimo nario mandato. O del Jusu straipsnio – manau gamtoje visko reikia: ir piemenu ir oziu ir avinu. svarbu kad kiekvienas suprastu kas esas, gerbtu save toki ir gerbtu bei myletu kitoki (kaip Jusu pridetoje nuotraukoje). Kaip sako : gimes krapu – niekada nebusi baobabu. Bet kas pasakys kad krapo gyvenimas maziau prasmingas nei baobabo…. Sekmes Jums.

 • Tomas parašė:

  labai taikliai! tik gaila, kad lietuviškų avių banda stipriai pamėgusi rytietiškų pažiūrų ožius

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Popo.lt tinklaraščiai. Hosting powered by   serverių hostingas - Hostex
Eiti prie įrankių juostos