Remigijus Šimašius

neBlogas laisviems ir atsakingiems žmonėms

Gedimino prospektas – ir ramybei, ir šventėms

 

Na tikrai kažkokia ypatinga vieta Vilniuje yra Gedimino prospektas. Tikroji miesto ašis. Nors nei kultūros čia daugiausiai mieste, nei verslo, nei pasilinksminimų. Tik valdiškos kontoros, įskaitant pusę ministerijų.  Bet traukia į save vis tiek. Kažką „tokio“ norisi padaryti – ar mugę, ar eitynes, ar dar kažką viešo ir matomo – vis žiūrėk Gedimino prospektas atrodo labiausiai tam tinkamas.

Gal būtent dėl to, kad čia ir Seimas su Vyriausybe, ir bent pusketvirtos  istorinės susibūrimo vietos: Katedros aikštė, Lukiškių aikštė bei Nepriklausomybės aikštė, ir dar už pusę užskaitykime Kudirkos aikštę.

500px-Gedimino_prospektas (1)

Įtariu, kad kažkada Gedimino (tuomet Jurgio) prospektas buvo tiesiausia gatvė Vilniuje. Gal tai ir yra šio prospekto sėkmės ir auros priežastis? Nuotrauka iš www.pipedia.com

Bet dar ir iki tol šis prospektas kažkaip neilgai pabuvo neutraliu Jurgio prospektu (pagal dabar užkištą ir beveik pamirštą Šventojo Jurgio bažnyčią). Po to visi vardai jam suteikti ypatingos svarbos ir reikšmės pagal to meto supratimą. Gal kad jis išsitempęs nuo Katedros iki stačiatikių cerkvės, kažkokį  ypatingą  vaidmenį atlieka daugumos iš mūsų sąmonėje?

3562638516_1fa5bd68ae

Toks Gedimino prospektas tiesiog nuostabus. Nuotrauka iš www.bartaz.lt

Kaziuko_muge_2010

Toks prospektas irgi tikrai ne blogesnis. Bent jau pasidžiaugti juo tokiu sugeba daugiau žmonių 🙂

atsisiųsti (3)

Kas pasakys, kad taip blogiau? 🙂 Nuotrauka iš www.lrytas.lt

LIetuvos_kariai_Gedimino_prospekte

Kalbant apie paradus, prospekte yra buvę ir tokių – Lietuvos kariai susigrąžintame Vilniuje. Nuotrauka iš www.wikipedia.lt

Baltic-Pride-2013-i

Na ir pastarasis paradas Gedimino prospekte, kuris tiek daug aistrų iššaukė. Nuotrauka iš www.lithuaniatribune.com

Kai pražygiavo čia „Baltic Pride“ paradas, ne vienas viešai klausė – kodėl būtent Gedimino prospekte? Kodėl būtent čia? Spėju, todėl, kad būtent čia nori ar tik ne visi?..

Argumentas, kad paradai ir demonstracijos trukdo kasdieniam gyvenimui – ne iš piršto laužtas. Nagi faktas – jei gatvė uždaryta protestuotojams, mugei, bėgikams ar  dar kam nors – nelabai su vaikišku vežimėliu ramiai bepavaikščiosi… Natūralu, kad gatvė yra važiuoti, šaligatviai vaikščioti, ir kai tai sutrikdoma – miestiečiui įprasta tvarka suyra.

Pastaruoju metu, ypač dėl protestuotojų, vis kyla diskusijų. Tai Nepriklausomybės dienos eisenai neorima ten leisti (nesuprantu kodėl), ir ji vis tiek pražygiuoja. Tai „Baltic Pride“ eiseną prospektu meras nori uždrausti (irgi nesuprantu kodėl), ir teismas uždrausti vis tiek neleidžia.

O man tokia mintis – gal imkim ir nebegaruokim („nesiparinkim“ – nelietuviška 😉 ). Sutarkime, kad, pavyzdžiui, kiekvienas šeštadienis, tarkime, nuo 10 iki 13.00 yra tiesiog įprasta diena ką nors neįprasto veikti Gedimino prospekte.

Principas paprastas – jei senai suplanuota mugė ar tradicinė šventė – tai aišku, kad ji ir bus. O jei jokio plano nėra, o nori ką nors pačiame miesto centre daryti – žiūrėk, kokį šeštadienį Gedimino prospektas tuo laiku laisvas.

Savivaldybė aiškiai paskelbtų prospekto „užimtumo“ grafiką. Visiems būtų aišku, kad ką nors tokio čia organizuoti paprastai gali būtent tuo, o ne kitu metu. Niekas neturėtų piktintis, jei ten tuo laiku žygiuoja gėjai, tradicinės šeimos, lygybės propaguotojai, tradicijų gynėjai, sportininkai ar neįgalieji, senjorai ar vaikai, kairieji ar dešinieji.

Renginių mėgėjai galėtų visada atvykti pasidairyti kas gi vyksta. Renginių nekentėjai čia būtų kitu metu. Miestiečiai galėtų džiaugtis prospektu, kai juo niekas nežygiuoja ir jame nieko neorganizuoja. O kartu būtų aišku, kad ši natūraliai traukianti vieta yra atvira ir renginius organizuoti. Žodžiu, tegyvuoja taika, ramybė, sutarimas, tvarka ir harmonija.

Share

, , , , , , , ,

15 Responses to “Gedimino prospektas – ir ramybei, ir šventėms”

 • Lijana parašė:

  Puiki idėja.

 • Ele parašė:

  Toks Saliamoniškas sprendimas, sakyčiau.

 • Ala parašė:

  Ką reiškia parado dalyvių plakatas su teiginiu “Mes įsivaikinsim jūsų vaikus”? Homoseksualai padalino žmones? Anot jų yra tie, kurie gali gimdyti vaikus, ir yra jie, kurie tuos vaikus atims? Remigijau, ar sutinkate atiduoti įsivaikinti jiems savo vaiką?

  • Remigijus Šimašius parašė:

   Klausimas turbūt retorinis?.. Ką reiškia nežinau, bet jis man nepatinka. Tie “jūs” ir “mes” skamba kokčiai. Bet tai turbūt nereiškia, kad Jūs, aš, jie negali susirinkti į vieną vietą? 😉

 • tomukas parašė:

  Puiki idėja. Mieste turi vykti renginiai. Ir ne tik pono Mero savireklaminiai, bet ir daug įdomesni, kitų suorganizuoti.

 • vilnietis parašė:

  Puiki ideja nesiparinti.
  Cia pasitareme su vyrukais ir nusprendeme rengti prospekte savo eitynes – musu spec. bataliono kuris buvo dislokuotas karaliauciuje. Jokios tarybines propagandos – 18-meciai buvome, dar nesamoningi, ejom kaip ne savom kojom…lukiskiu aiksteje galetume skaldyti plytas, Darka galetu rodyti fokusus su kortomis, Genka groti gitara – velgi ne tarybines-karines dainas, o kaip devuska prie berzelio laukia savojo kareivio ir vis nesulaukia arba apie amzina kareiviu draugyste ir aisku demobilizacija. Butu gal koks 50 dalyviu, bet jei dar prisidetu desantininkai ir stroijbatas(statybiniai daliniai) bei kiti, dalyviu skaicius zenkliai isaugtu.
  Kadangi lukiskiu aiksteje fontano nera, (kiek teko stebeti desantininku diena pas kaimynus, buve kareiviai sukaista ir pageidauja atsivesinti) paejetuneme iki seimo.
  Ir laikas sestadienis nuo 10 iki 13 tinka, po to dar liktu laiko prie alaus pasedeti. Ir is karto sakau, jokios komunistines propagandos ir jokiu sovietiniu uniformu – net ir tais laikais lietuvaiciai komunistu nemegdavo, bet va pasilaikstymas su kulkosvaidziu ant peciu , 1 cigarete 4eturiems, zirniu kose ir nuosirdi vaikinu draugyste…tai visai kas kita.
  Lauksime kol gerbiamas buves ministras grys i savo posta ir tuomet kreipsimes.

  • Remigijus Šimašius parašė:

   Vilnieti, gal su tokia programa Jūs visgi važiuokit į Kaliningradą švęsti… 😉

 • Nesvarbu parašė:

  Tai neva (“tipo” – nelietuviška) gėjai pavyzdžiui, kiekvienas šeštadienis, tarkime, nuo 10 iki 13.00 ką nors neįprasto galės veikti Gedimino prospekte? Pasigailėkit jūs basų mūsų pareigūnų… Problema, ne gauti leidimą susirinkti, o veikiau – kas to leidimo prašo…

  • tikras lietuvis parašė:

   O kodėl, manote, homoseksualistus kas nors turėtų saugoti? 🙂
   Va, tada ir pasimatytų tikroji valstybės tvarka ir tiems, kuriems lietuviška tvarka nepatinka, reikėtų eldoradų ieškoti kitur arba tapti žmonėmis, t.y. prisitaikyti prie bendros moralės.

 • offtopic parašė:

  Kaip visada rašau ne į temą, bet būtų įdomu, jei pakomentuotumėte dėl Konstitucinio teismo sprendimo apie proporcingumo principą. Dėkui.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Popo.lt tinklaraščiai. Hosting powered by   serverių hostingas - Hostex
Eiti prie įrankių juostos