Remigijus Šimašius

neBlogas laisviems ir atsakingiems žmonėms

Biurokratijos įrenginiai rangosi ir sakosi taisysis

Vakar buvau susitikęs su Vyriausiuoju darbo inspektoriumi. Dėl dviejų skaudžių biurokratijos siautėjimo temų pamačiau šviesą tunelio gale ir noriu ja pasidalinti.

Pirma tema – klausimynai darbdaviams

Faktas. Paėjusiais metais Darbo inspekcija buvo sugalvojusi visus darbdavius apklausti apie svarbius ir nesvarbius darbo santykių dalykus ir parengė privalomą klausimyną, kuris neadekvatus, nes:

a) per ilgas,

b) daug kam apskritai nereikalingas,

c) liepia prisipažinti apie netobulumus versle, nors nėra jokio pasitikėjimo ir aiškių garantijų, kad už sąžiningumą nebūsi nubaustas.

Po mano paties paspaudimo ir visuomenėje kilusio šaršalo klausimyno įsigaliojimo laikas atidėtas iki liepos 1 dienos, o ir klausimyną nuspręsta patobulinti.

Perspektyva. Panašu, kad Darbo inspekcija jau supranta, jog klausimynas gali būti naudingas visiškai kitoks nei šiandien, ir lyg ir ruošiasi tai daryti:

a) sutrumpinti jį;

b) kai kurias dalis padaryti nebūtinas visiems verslams;

c) galbūt (ką ir siūlau) apskritai klausimyną padaryti neprivalomu (tiems, kas jį užpildė, suteikti meduolį – mažiau tikrinti, patogiau konsultuoti, o ne neužpildžiusius plakti bizūnu);

d) aiškiai parašyti, kad pildant būtų aiškų, kad atsakymas „nežinau“ reiškia galimybę gauti konsultaciją, o ne būsimą baudą.

Laukiam gerų naujienų.

Antra tema – privalomi mokymai

Faktas. Visi darbdaviai pradėdami verslą, o paskui kas penkerius metus privalo praeiti privalomus mokymus. Realybė ta, kad mokymai dažnai neadekvatūs, užima daug laiko, kainuoja, neatneša naudos ir tėra pasipinigavimo įrankis. Beje, mokymai privalomi privatiems darbdaviams. Valdiški kažkodėl atleisti (rašau kažkodėl, nes niekas nežino kodėl – užklausiau oficialiai, pasitikslinau). Panašūs privalomi mokymai yra posovietinėse šalyse, bet ne normaliame Vakarų pasaulyje, kur daugiau žiūrima kaip yra su sauga, o mokymų nereikalaujama.

1252392354_work_safe_01

Darbų sauga – šventas reikalas. Tačiau net ir šventą reikalą reikia diegti protngai. Darant tradiciškai sovietiškai biurokratiškai – ir rezultatas bus tradicinis sovietinis biurokratinis.

Perspektyva. Ir Ūkio ministerija, ir Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, ir Darbo inspekcija, atsakydama į mano ir Petro Auštrevičiaus priekaištą, kad dabartinė sistema ydinga, iš esmės su tuo sutiko. Buvome patikinti, kad situacija bus pakeista, kad bus rengiami projektai.

Ko galima tikėtis:

a) kad mokymai apskritai taps nebeprivalomi (to labiausiai tikiuosi);

b) kad jie tikrai taps neprivalomi smulkiam verslui;

c) kad jie taps neprivalomi tiems vadovams, kurie turi aukštąjį išsilavinimą.

Laukiam gerų naujienų. Sekam situaciją. Jei naujienų nebus, teks pačiam projektus pateikti Seimui ir stumti jų priėmimą.

Ir linkėjimai visiems, kurie daro, kad biurokratija ne siautėtų, o tarnautų, kurie biurokratiją ne didina, o mažina. Tarp tokių žmonių – ir privataus sektoriaus darbdaviai ir darbuotojai, kurie pasidalina savo pastebėjimais, ir analitikai, kurie apibendrina patirtis, ir politikai, kurie spaudžia link pokyčių, ir valstybės tarnautojai, kurie sugeba keistis į gera.

Share

, , , ,

10 Responses to “Biurokratijos įrenginiai rangosi ir sakosi taisysis”

 • Shilas parašė:

  Bėda ne klausimynas, o neproporcingi darbų saugos reikalavimai.

  • Remigijus Šimašius parašė:

   Ir tai bėda, ir tai. Klausimynas savaime nebūtų bėda, jei nebūtų (na, kaip sakiau…). O dabar tai tuščias laiko gaišinimo mechanizmas.

 • Ramunė parašė:

  ačiū, prieš Kalėdas prasėdėjau kelias naktis iki 4 h ryto, bet visko užpildyti nesugebėjau, kolegės sakė, kad pildau per stropiai :), o po Kalėdų, aplankė palengvėjimas – terminą atidėjo. O jeigu dar klausimynas sutrumpės ir užpildžiusių nebaus – tai iš viso fantastika.

  • Nesvarbu parašė:

   Baus ir dar kaip baus. Išrengs nuogai ir viduryje gatvės išplaks.
   Jeigu tik žinotumėt kas jį ir sugalvojo…

 • Nesvarbu parašė:

  pirma tema: O gal darom taip atšaukim klausimyną ir palikim viską po senovei? Beje, koks durnius apskritai jį sugalvojo.. Pirštais nerodysiu. Anksčiau, turiu omeny, kaip buvo dar prieš liberalus su konservatoriais. Anksčiau, kai dar verslas sakydavo: valdžia gal ir nepadeda, bet bent jau netrukdo..
  antra tema: Jeigu padarysite, kad mokymai apskritai taps nebeprivalomi pasiruošęs atleisti tamstai už pirmą temą. Išduočiau vieną paslaptį, bet baiminuosi, jog vyriausias inspektorius jus skaito, tai gal tiek to…
  P.S. dėl kad jie taps neprivalomi tiems vadovams, kurie turi aukštąjį išsilavinimą. Darot nepatrauklų sturtupų kūrimąsi jau studijų metu pirmuose kursuose. Negerai.

  • Remigijus Šimašius parašė:

   Man atrodo, Jūs neskiriate klausimynų, kuriuos liepėme institucijoms naudoti vietoje daugybės teisės aktų, kai jie eina tikrinti (ir tai su kaupu pasiteisino), nuo šio klausimyno, kurį reikia užpildyti visiems. Nieko, atleistina. Suprantu, kad painu 🙂 Vienur ratai, kirut batai – ai, guminiai padai 🙂

   • Nesvarbu parašė:

    Ar aš skiriu ar neskiriu – sutikite, ne taip svarbu (nesvarbu). Kas svarbu žmonėms – tai ” liepėme institucijoms naudoti “. O kad bulių pavadinsite karve, dėl to jis daugiau pieno duoti nepradės.

 • gimilt parašė:

  labai idomus antras klausimas. “Buvome patikinti, kad situacija bus pakeista, kad bus rengiami projektai.”. Gal pasake ir terminus? Arba gal rizikuotumet speti, kiek laiko tai uztruks?
  Dabar paciam gresia sitie mokymai ir visai nevilioja perspektyva nedirbti 3 dienas, kad galeciau suvaikscioti i (IMHO) nereikalingus mokymus

  • Remigijus Šimašius parašė:

   Iki balandžio vidurio daviau sau ir jiems palaukti dėl aiškumo kaip jau tiksliai bus viskas. Tada bus matyt. Optimistinis variantas dėl pakeitimo – pusantro mėnesio. Pesimistinis – pusantrų metų.

 • gimilt parašė:

  as vel su savo klausimu:) gal yra kokiu naujienu?

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Popo.lt tinklaraščiai. Hosting powered by   serverių hostingas - Hostex
Eiti prie įrankių juostos