Remigijus Šimašius

neBlogas laisviems ir atsakingiems žmonėms

Kryptys Lietuvos saugumui

Rusijos agresija Ukrainoje sukelia klausimų ir dėl mūsų saugumo. Pasidalinsiu mintimis apie tai, kur ieškoti atsakymų į šiuos klausimus.

Kad šalis būtų saugi, reikia kelių dalykų:

–          Kad būtume pasiruošę gintį šalį;

–          Kad turėtume draugų, pasiryžusių padėti;

–          Kad turėtume kuo mažiau priešų, norinčių pulti.

Ką reikia daryti, kad būtų šios sąlygos Lietuvoje?

Pasiruošę gintis žmonės

Piliečiai turi matyti, kad jų šalis yra jų ir jų vaikų sėkmingo gyvenimo garantas, o agresoriai – to griovėjai. Būtent tai labai stipriai jautėme prieš dvidešimt kelerius metus. Jei jausime ir ateityje, tai bus svarbus mūsų visų kolektyvinio saugumo garantas. Galimybė siekti čia laimės, pagarba žmogaus orumui, tarpusavio supratimas, pasididžiavimas savo šalimi – tai būtina gynybos sąlyga.

Piliečiai turi turėti galimybę gintis efektyviai: turėti ginklus, kad jais pasitikėtų valdžia, ir nebijotų savo piliečių, gauti pagalbą iš valstybės struktūrų organizuojantis. Šveicarijos gynybos sistema, ne tik kalnai, yra tai, kas daro šią šalį saugią. 1,5 milijono automatinių ginklų, laikomų namuose pas patriotiškus piliečius – ne tai, ką mėgtų priešų kariuomenės.

Switzerland-guns

Kiek mes galime kalbėti, kad msų visuomenė “dar nepasiruošusi” tam, kad būtume saugesni? Šveicarija – veina labiausiai ginkluotų ir viena saugiausių valstybių pasaulyje, kurios niekas net nenorėtų bandyti pulti.

Įgali valdžia. Senai žinoma, kad net armija liūtų yra neįgali, jei jai vadovauja avinai.

Ir galiausiai, valstybė turi turėti efektyvias karines struktūras, kurias remia žmonės.

Visi šie veiksniai, manau, labai svarbūs. Tačiau surašiau juos, kaip aš suprantu, pagal svarbumą eilės tvarka. Paradoksalu, tačiau aukščiau pagal svarbumą esantys veiksniai yra mažai susiję su gynybos biudžetu. Mano supratimu, adekvatus finansavimas gynybai yra reikšminga. Tačiau iš tikrųjų svarbu tai tampa tik tada, jei piliečiai bus linkę ir pasiruošę gintis.

Šalies draugai

Paradoksalu, bet pačios nesaugiausios yra save izoliavusios visuomenės. Jos tiesiog niekam nerūpi. Kai nedalyvauji abipusiai naudingame mainų pasaulyje, tampi patrauklus tik tiems, kas norėtų tave išnaudoti jėga. Ir atvirkščiai – šalis, susaistyta plačiais įvairiapusiais ryšiais su kitomis šalimis, yra svarbi kitoms šalims. Niekas nenori, kad tokia šalis subyrėtų.

Jei Lietuvoje bus daug užsienio investicijų, užsienio piliečių, mes būsime ekonomiškai integruoti su kitomis šalimis, mes joms rūpėsime, mes būsime jų draugai, kuriuos reikia užstoti. Viešumoje dažnai girdime priešingai?… Tikrai taip. Darykimės išvadas dėl sakančių atvirkščiai.

Šalis savo saugumo labui turi dalyvauti kolektyvinio saugumo sistemoje. Norime tikėtis pagalbos? Visi turi žinoti, kad jie irgi gaus mūsų pagalbą. Vienas kaip pirštas ir žmogus, ir valstybė yra mažiaus saugi, negu draugų kompanijoje. Spėju, šiandien ne vienas vėl pagalvojome, kad geriau būti NATO nariu, negu kad ne. Ko gero, turime pripažinti, kad ir šios narystės našta, nors kartais ir sunki, yra būtina mūsų saugumui.

Šiandien turbūt tas laikas, kai galime pasidžiaugti Lietuvos spalva šiame žemėlapyje. Ir turėtume pagalvoti, kaip šią spalvą padaryti dar labaiu įkvepiančia.

Šiandien turbūt tas laikas, kai galime pasidžiaugti Lietuvos spalva šiame žemėlapyje. Ir turėtume pagalvoti, kaip šią spalvą padaryti dar labaiu įkvepiančia.

Jei norime saugumo, neturime draugų versti priešais. Pavyzdžiui, Lietuva ir Lenkija yra natūralūs sąjungininkai. Ši sąjunga turi būti tvirtinama, o ne silpninama.

Beje, tai, jog Lietuvos žmonės palaiko Ukrainą, irgi ne tik padrąsina ukrainiečius, ne tik sukelia dar vieną  galvos skausmelį Putino agresoriams, bet ir stiprina mūsų pačių saugumą.

Priešų neturėjimas

Tai bene sunkiausia užduotis, nes čia mažiausiai kas nuo mūsų priklauso. Jei su šia užduotimi kas galtų susidoroti idealiai, tai  pasaulyje nereiktų ginklų ar kariuomenių. Tačiau svarbu suvokti, kad negali apsimesti, kad neturi priešo. Net jei pats nesielgi agresyviai, tai dar nereiškia, kad chuliganas iš gretimo kiemo irgi taip nesielgs.

Ką daryti, jei visgi turi problemišką kaimyną? Ori laikysena, kalbėjimasis, bendravimas yra svarbu. Dar svarbiau yra tikras supratimas, kad net jei kitos valstybės valdžia yra nedraugiška, reikia stengtis, kad jos piliečiai nebūtų nedraugiški. Kalbam konkrečiai – ne Rusija yra mums pavojinga, o dabartinės valdžios valdoma Rusijos valstybė.

Rusai nėra tas pats, kas Rusijos valdžia ir jos politika. Ekonominiai, kultūriniai, turistiniai saitai yra svarbu. Kuo daugiau net ne itin draugiškos šalies žmonių nuoširdžiai mus mėgs, tuo sunkiau bus tos šalies valdžiai nukreipti į mus agresiją. Paprastai sakant – mums naudinga, kad čia būtų rusų turistų, verslininkų, ir kad jei žinotų, jog Lietuva yra puiki šalis jiems kaip svečiams ir partneriams (!).

Gerai pas mus besijaučiantys rusų turistai netrukdo mūsų saugumui. Tai trukdo Putino agresinėms ambicijoms. (nuotaruka iš www.delfi.lt)

Gerai pas mus besijaučiantys rusų turistai netrukdo mūsų saugumui. Tai trukdo Putino agresinėms ambicijoms. (nuotaruka iš www.delfi.lt)

Pabaigiant apie priešus – galimas priešas yra ne tas pats, kas esamas priešas. Gal daug kas norėtų užsiimti agresyviais veiksmais. Tačiau jei tai tampa per sudėtinga ir neapsimoka, to ir nebus. Pasiruošimas ginti ir draugų turėjimas yra daug svarbiau nei bandymas su niekuo niekada nesipykti, ar juo labiau visems ir visada nuolaidžiauti.

Pabaigai – niekada niekas negali džiaugtis visišku saugumu. Ukrainos įvykių akivaizdoje pasipylę komentarai, kad ne mes sprendžiame savo likimą, kad Rusija per didelė ir per galinga, yra vergo mentaliteto išraiška. Ir ji veda tik į vergo būtį.

Laisvė yra tai, ko niekada negauni laisvai ir lengvai. Tiesiog reikia atlikti namų darbus, ir tada tavo situacija tampa tvirtesnė nei tų, kurie norėtų tave skriausti, bet to nebesugeba.

Share

, , , , ,

22 Responses to “Kryptys Lietuvos saugumui”

 • Martynas parašė:

  p. Remigijau, su visa pagarba pareiškiu, jog jūsų naudojamas žemėlapis yra pasenęs.

  • Remigijus Šimašius parašė:

   Tikrai taip. Štai kaip būna, kai pats tingi lipdyti žemėlapius ir pasinaudoji senais iš interneto 🙂

 • Pilėnas parašė:

  kad Rusija per didelė ir per galinga, yra vergo mentaliteto išraiška. Ir ji veda tik į vergo būtį.(y)

 • Neringa parašė:

  Kaip visada labai teisingai sudeliotos mintys 🙂 Prie viso sito dar prideciau tai, jog Lietuvai verkiant reiktu padidinti lesas, skiriamas krasto apsaugai. Turint toki kaimyna – apgailetina sitaip nesirupinti savo saugumu ir tiketis, kad bedai uzklupus ta padarys kiti. Nors aisku dabartinej pozicijoj esantiems tai turbut yra neaktualu, nes jiems “svarbeuse – zmogus!”

 • Prajuokinot parašė:

  Palyginimas su Šveicarija tai mažų mažiausiai juokingas 😀 nu gi visiška nesamonė

  • Remigijus Šimašius parašė:

   Smagu, kad bent prajuokinau. Nors kodėl – taip ir nesupratau…

 • hmm parašė:

  jeigu ka sveicarijoje ginklu reguliacija nera ”extremely permissive”. yra atviksciai, sveicarai turi viena griezciausiu reguliaciju europoje.
  lietuvai reiketu mokintis is israelio, taip kaip tai daro suomija. visgi esame siaures jeruzale.
  ir manau reiketu sugrazinti privaloma karini lavinima(iskaitant moteris!)

 • Kirvis parašė:

  Kroatija šiaip ne tik NATO, bet ir ES narė t.y. turėtų būti violetinė žemėlapyje.

 • giedrius parašė:

  Dar pridurčiau, kad sugyvenimas su tautinėm mažumom taip, kad jos irgi pirmoje eilėje jaustusi šalies piliečiais ir patriotais, o ne laikinais gyventojais ar nuošalyje, yra svarbu. Ta pati Šveicarija vs Ukrainos, Gruzijos problemos su regionais.

  • Remigijus Šimašius parašė:

   Iš tiesų taip. Turėjau ir tai galvoje. Neįsivaizduoju situacijos, kai šveicarijos vokiečiai prašytų Vokietijos globos 🙂

 • Giedrius parašė:

  Puikios mintis, tik viena pastaba – žemėlapis šiek tiek pasenęs, Kroatija jau yra Europos sąjungoje.

 • Nesvarbu parašė:

  Įrašas po įrašo, nebespėju ir komentuoti.
  Remigijau, puikiai žinau tamstos požiūrį į ginklus, bet pripuolus dabar naudotis pasitaikiusia palankia situacija, kai į antra plana nueina sveikas protas o įsivyrauja jausmai, nelabai pritinka solidžiam politikui. (kokiu stengiatės atrodyti visalaiką). Išlaikykite šaltą protą. Paklausykite, jeigu ne manęs, tai bent Vilniaus mero. Padalinkime automatinius ginklus šalyje kuri pirmauja pagal savižudybių skaičių? Kur alkoholis didelė problema? Kur kilus konfliktui paleidžiami kirviai ir peiliai? Čia kas per planas?
  Pasiruošę ginti žmonės.
  Nekalbėkime apie Lietuvą, pažiūrėkim į Ukrainą. Aš pav. nesu toks tikras ar tie žmonės pasiruošę gintis ir kas svarbu ginti valdžią, kurios jie nerinko, kuri pati save tokia Maidane pasiskelbė. Turint omeny dar ir tai, jog yra dvi Ukrainos. (beje, sakoma ir dvi Lietuvos)
  Dėl užsienio investicijų, jos yra ir Rusijoje dar daugiau ir ką? Tai verslo rizika (didesnė ar mažesnė), kurią prisiima užsienio investuotojai einantys į naujas rinkas ir su saugumu, tai niekaip nesurišta. Mes patys nemažai turime verslo interesų Rusijoje. Labiau priklausomi, kaip ir visa Europa.
  Priešų neturėjimas.
  Sakoma, kai turi tokius “gerus” draugus, tai ir priešų nereikia. “mums naudinga, kad čia būtų rusų turistų, verslininkų, ir kad jei žinotų, jog Lietuva yra puiki šalis jiems kaip svečiams ir partneriams“ Turiu puikią idėją o jeigu rusų piliečiams padalintume lietuviškus pasus (dviguba pilietybė) bevizį rėžimą ir dar žemes leistume susipirkti? Palengvintume užduotį Putinui. „Rusai nėra tas pats, kas Rusijos valdžia“ sutinku, bet Rusijos valdžiai šiandien labai lengva Lietuvą rusų akyse vaizduoti, kaip rusofobus, kai dalis Lietuvos politikų to net nebando paslėpti.
  Rusija per didelė ir per galinga, todėl dar labiau neprovokuojame ir leidžiame didžiajam broliui, pasaulio galingiesiems (G8) išsiaiškinti.

 • Leo Lenox parašė:

  „Visi turi žinoti, kad jie irgi gaus mūsų pagalbą.“ (2 % biudžeto). „Paradoksalu, tačiau aukščiau pagal svarbumą esantys veiksniai yra mažai susiję su gynybos biudžetu.“ Turbūt tiesa, filosofiškai žiūrint. Bet biudžetas yra lengviausiai pataisomas.
  Mano klausimas ir būtų toks: kaip bus su tuo biudžetu? Bus kas nors Seime judinama, ar ir toliau visi turės jausti mūsų būsimą pagalbą nekvantifikuojamais būdais?

  • Remigijus Šimašius parašė:

   Manau, kad kitkas net lengviau taisoma.

   • Leo Lenox parašė:

    Nusiteikimas lengviau, nei biudžetas? Požiūris į valstybę, piliečio teises ir pareigas jai? Bijau, kad emigracijos ir savižudybių mastai Jums prieštarauja.
    Bet dėl biudžeto supratau. Kas ne pensijos, tai nepensijos.

 • Julius parašė:

  p. Šimašiau ar Jūs pritartumėte jog reikia kariuomenės rezervistams į namus išduoti automatinius ginklus bei kitą reikalingą karinę amuniciją? ( šiuo metu yra daug nenaudojamų jau automatinių ginklų AK4-MT, bei begales sandeliuojamos karinės uniformos, kuprinės etc) tai gal geriau šiuos gėrius ne sandeliuot, o išdalinti rezervistams? Jei jau Jūs pritariate šveicarijos pavyzdžiui, tai gal ir įregistruosit sakykime seime pataisą dėl LK rezervistų aprūpinimo? 🙂

  • Remigijus Šimašius parašė:

   N, lyg ir parašiau apie tai, kad pritarriu. O dėl proejektų – memoriu tuščiai registruoti ką nors, kam tik aš ir dar keli/keliolika pritars… Ateis laikas, tikiuosi, kai pritars ir daugiau.

 • Mauras parašė:

  Juliui, su šypsenėle prašančiam Seimo nario išduoti ginklus rezervistams. Man rodos, arba esam neatsakingi, arba galvojam ne apie tikslą, o apie priemones. O kam jie reikalingi namuose, kam juos naudosime – gal duosim vaikams pažaisti? O gal nepatikus valdžios sprendimui, paimsim ir eisim pašaudyti prie Seimo? Man pavyzdžiui išgirdus tokį siūlymą kyla klausimas, ar mes jau arčiau Šveicarijos, ar Čečėnijos, kur savo laiku Dudajevas buvo leidęs kiekvienam vyrui nešioti ginklą (neskaitant alkoholio naudojimo, kur esam arčiau Rusijos). Kuo baigėsi, žinom. Čia aš ne apie Rusijos-Čečėnijos karą, o apie iki jo įsisiautėjusį savivaldžiavimą ir nusikalstamumą. Net Suomijoje, kuri vienintelė iš ES šalių turi sieną su Rusija, bet nėra NATO narė, ir kur vyrai eina privalomą karinę tarnybą ir yra šimtai tūkstančių rezervistų, ginklai kiek matau nedalinami, nors 5 iš 100 turi nemedžioklinius, įsigiję savo noru.

  Manau, kad išeitis yra, ir tam nereikia dalinti ginklų – ginklai turi būti laikomi ten, iš kur juos galima greit paimti, kilus bendram reikalui. Žymiai svarbiau nei išdalinti ir nuolat po ranka esantys ginklai yra veikianti organizacija ir mokymai. Išduoti ginklus (nors tikiuosi to niekad neprireiks) galima bet kada, kai surenkamas rezervas ir aiškūs veiksmai, o nuolatinis ginklo turėjimas savaime nereiškia jokio gynybos efektyvumo.

 • M parašė:

  Aš manau kad Šveicarijos gynyvos modelis yra pats efektyviausias ir pigiausias iš visų. Lietuvoje visiem ginklų išdalinti nepavyktų bet manau atsirastų kokie 200000 stabilios psichikos žmonių, o tai jau būtų daugiau nei pakankamai gynybai kol nato ateis į pagalbą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Popo.lt tinklaraščiai. Hosting powered by   serverių hostingas - Hostex
Eiti prie įrankių juostos