Remigijus Šimašius

neBlogas laisviems ir atsakingiems žmonėms

Banko sąskaitos – nauja jų rūšis tikram saugumui

Seimas po pateikimo pradėjo svarstyti mano teiktą projektą, pagal kurį atsirastų realios depozitinės sąskaitos. Jos iki šiol tik minimos civiliniame kodekse, kai kam netgi privalomos, tačiau kol kas niekuo nesiskyrė nuo kitų sąskaitų.

Paaiškinu kas tai per dalykas ir kodėl jo reikia.

Įsivaizduokime, kad mums reikia pinigus laikyti banke, ir vienareikšmiai pagrindinis dalykas, kuris mums rūpi yra pinigų saugumas. Palūkanų net nesitikime (už pinigų laikymą banke galime ir primokėti), nes nenorime, kad šiais pinigais būtų rizikuojama juos perskolinant.

Kartais tai gali rūpėti dėl apdairumo. Kartais iš reikalo. Pavyzdžiui, kai perkant brangų turtą apmokėjimas vykdomas per notaro ar advokato depozitinę sąskaitą. Arba kai antstolis išieško turtą ir kurį laiką negali jo pervesti kreditoriui dėl teisinių niuansų (nes, tarkime, teisme dar nagrinėjamas klausimas kas yra teisėtas kreditorius).

Po paskutinių bankų žlugimo buvo keletas atvejų, kurie buvo itin skaudūs.

Mano siūlymo esmė – depozitines sąskaitas reglamentuoti taip, kad jose esančios lėšos būtų atskirtos nuo banko lėšų, ir atitinkamai reglamentuojamos.

Beje, toks modelis, kai svetimos lėšos laikomos tokioje tikroje depozitinėje sąskaitoje, labai atšaldytų norą neteisėtai pasipinigauti. Ne vienas antstolis man būnant ministru neteko savo darbo, nes buvo sugalvoję, kad gali pagyventi iš palūkanų, kai pinigus išieško iš skolininkų, ir ilgai neperveda kreditoriams.

Dra pridurčiau ir tai, kad šis projektas yra savotiškas išbandymas kiek žmonėms aktualu pinigų saugumas. Juk iš esmės ką siūlau – tai sukurti mažą sferą, kurioje bankai veikia ne kaip dalinių rezervų institucijos, o kaip šimtaprocentinių rezervų institucijos.

Ką reiškia daliniai rezervai istorijoje ne kartą galima buvo pamatyti. Čia vienas vaizduojamas vienas iš pirmųjų jos krachų - 18 amžiaus pradžios Prancūzijoje.

Ką reiškia daliniai rezervai istorijoje ne kartą galima buvo pamatyti. Čia vienas vaizduojamas vienas iš pirmųjų jos krachų – 18 amžiaus pradžios Prancūzijoje.

Kas žino apie pinigų multiplikatoriaus efektą, ir kaip dėl jo kyla infliacija bei ekonominiai burbulai ir krizės, supranta kiek tai svarbu. Kas nežinote paskaitykite bent čia. O dar geriau – čia.

Tikiuosi geros svarstymo eigos ir įstatymo priėmimo. Tai bus geri skiepai net nuo keleto sisteminių ligų.

P.S. Ačiū visiems Teisingumo ministerijos darbuotojams ir kitiems žmonėms, įskaitant ir kritines pastabas teikusiems, kurių dėka šis projektas galėjo būti parengtas.

Share

, , , , ,

5 Responses to “Banko sąskaitos – nauja jų rūšis tikram saugumui”

 • Nesvarbu parašė:

  Pinigai sąskaitose apdrausti valstybės, tad dėl perskolinimo nesibaiminčiau. 100 tukst. EU. Jeigu laikai daugiau gali diversifikuotis. Nors rekomenduočiau pinigus laikyti stiklainyje – čia nejuokauju. Verčiau raginčiau istatymu itvirtinti, pirmą depozitinę sąskaitą leisti asmenims atidaryti nemokama nes skirtingai nei telekomunikacijų sferoje, bankinėje – konkurencija neveikia. Dėl anstolių tiesos yra.

 • jėga! parašė:

  Gudru ir naudinga!

  Žinoma, išmanieji kontraktai ir autonomiškos korporacijos yra dar kiečiau, bet artimiausiam dešimtmečiui užteks ir depozitinių sąskaitų 😉

 • Mauras parašė:

  kol tokios nėra, vienintelė saugi depozitinė sąskaita yra gryni banko seife.

 • naudos mažai parašė:

  Jeigu kažkam toks produktas atrodo patrauklus, suprantama, tikslinga būtų jį įteisinti, tačiau reiktų turėt galvoj štai ką: (1) vidutiniam lietuviui jos nėra nei būtinos nei naudingos; (2) bankai privalės jas apmokesdinti, todėl defacto tai bus negatyvių procentų indėliai; (3) net įteisinus, bankai spręs, ar jie nori tokias paslaugas teikti, o vartotojai – jomis naudotis.

 • Naudingas ir svarbus įstatymo projektas. Pritariu.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Popo.lt tinklaraščiai. Hosting powered by   serverių hostingas - Hostex
Eiti prie įrankių juostos