Remigijus Šimašius

neBlogas laisviems ir atsakingiems žmonėms

Apie juosteles ir pagarbą Gegužės 9-ąją

Atsiranda žmonių, kurie pasakoja, kad georgijaus juostelę nešioja ne kaip rusiško fašizmo simbolį, o kaip pergalės Antrąjame pasauliniame kare simbolį. Suprantu, kad tokių žmonių yra, bet…

Pirma, vieniems tai buvo pergalė, o kitiems (įskaitant daugybę geros valios laisvę mylinčių žmonių Lietuvoje ir Centrinėje Europoje) – tik vieno bandito pergalė prieš kitą.

Antra, pagoniškas saulės ženklas, deja, nebėra saulės ženklas nuo tada, kai jį pradėjo naudoti ir diskreditavo Vokietijos nacionalsocialistų darbininkų partija. Lygiai taip pat georgijaus juostelė nebėra ta georgijaus juostelė, kuri egzistavo per pirmąjį ar antrąjį pasaulinį karą. Jei ji ir buvo neutralus simbolis iki tol, dabar Putino nacionalsocialistinė ideologija jį padarė jau ir rusiško fašizmo simboliu.

Tai, ką laiko šie žmonės, senokai nebėra pagoniškas saulės ženklas - tai yra svastika. Ir, Hitlerio dėka, naudoti tokį ženklą šiandien tinka tik labai ribotame kontekste.

Tai, ką laiko šie žmonės, senokai nebėra pagoniškas saulės ženklas – tai yra svastika. Ir, Hitlerio dėka, naudoti tokį ženklą šiandien tinka tik labai ribotame kontekste.

Trečia, net jei simbolio reikšmė pasikeitė, tai nereiškia, kad vardan gerų ar blogų dalykų per antrąjį pasaulinį karą kovoję sovietų kariai – dabartiniai garbaus amžiaus žmonės – turi būti gėdinami dėl jos nešiojimo. Tačiau visai kitas reikalas yra šios juostelės demonstravimas kituose kontekstuose, kuri ji pabrėžia fašistinę ideologiją.

Georgijaus juostelė nebėra tai, kas buvo kadaise, o yra Putino propagandos mašinos fašistinė vėliavėlė?

Georgijaus juostelė nebėra tai, kas buvo kadaise, o yra Putino propagandos mašinos fašistinė vėliavėlė

Galite sakyti, kad per painu. Gal. Ypač jei apsimeti nematantis konteksto. Štai sovietinė žvaigždė yra uždrausta, tačiau tai dar nereiškia, kad uždrausta bet kokia pentagrama, netgi jei ji nudažyta raudonai. Europos žmogaus teisių teismui irgi nebuvo problemų atskirti šias koncepcijas. Uždrausta tokia pentagrama, kuri simbolizuoja sovietizmą, o ne pagonybę, žvaigždę danguje ar dar ką nors…

Šios žvaigždutės yra penkiakampės, raudonos, bet vargu ar sovietinės....

Šios žvaigždutės yra penkiakampės, raudonos, bet vargu ar sovietinės….

Ir visgi – o kaip laisvę mylinčiam žmogui minėti (o gal ignoruoti) gegužės 9-ąją?

Faktas, kad gegužės aštuntąją pasaulis švenčia antrojo pasaulinio karo pabaigą. Faktas, kad Lietuvoje ir daug kur kitur karas tuo nesibaigė, o tik įpusėjo. Tad švęsti lyg ir nėra ko.

Faktas, kad daug kam tai visgi svarbi proga, nes bent jau nacionalsocialistinė ideologija, pražudžiusi milijonus, buvo sumušta. Tad švęsti lyg ir yra ką.

Aš suprantu anūkus tų žmonių, kurie, kad ir dėl ko kovojo jų seneliai, ramiai ir oriai ateina paminėti jų į karių kapines. Juo labiau suprantu dar gyvus šių kovų veteranus. Tačiau aš nesuprantu ir nepateisinu, jei tai išvirsta į rusiškos fašizmo atmainos manifestaciją.

Aš dar labiau suprantu tuos, kurie nenori švęsti karo pabaigos, nes jos tuo metu jiems nebuvo. Karo pabaiga man, kaip turbūt ir daugeliui kitų Lietuvoje – tai diena, kai iš Lietuvos buvo išvesta sovietinė kariuomenė.

Vakarietiška tradicija žuvusiuosius kare pagerbti neutraliu simboliu, tarkime, raudonos aguonos žiedu, yra puiki.

Vakarietiška tradicija žuvusiuosius kare pagerbti neutraliu simboliu, tarkime, raudonos aguonos žiedu, yra puiki. Beje, šią tradiciją planuoja perimti ir Ukraina.

Aš pats asmeniškai gegužės 8-ąją su vaikais planuoju nuvykti į Panerių memorialą uždegti žvakutę nacionalsocializmo aukoms.

Tegul bus tai ir pagarbos ženklas tiems, kurie kovojo prieš Hitlerį, bet nevykdė Stalino nusikaltimų. Jiems ir mums reikalingas ne naujojo bet kokios spalvos fašizmo eskalavimas, o tikroji pagarba.

Share

, , , , , ,

6 Responses to “Apie juosteles ir pagarbą Gegužės 9-ąją”

 • Saulutė parašė:

  Ko gero būtų pravartu žinoti kad nacistiška „saulutė“ ir budistiška irba pagoniška saulutė yra du, visiškai skirtingi, simboliai.

 • Nesvarbu parašė:

  Kazkaip labai painu. Tai jus pasisakote uz ar pries fasistus Ukrainoje? Nesvarbu. Nebuvo progos, bet dabar noreciau pasidziaugti kitkuo, kad anksciau ant Gedimino boksto prisieke burys savanoriu, kuri mes vienbalsiai pakrikstijom „men in black“. Zodziu as ramus, nes nuo tos dienos mus saugo vyrai juodais drabuziais. Ziurekit bekariaujant su rusais tik brangiu kostiumu neisipurvinkit, nes bus ne kas. O siaip tai sveikinu tasku neabejotinai uzsidirbote.

  • tikras lietuvis parašė:

   Nušneki, vaiki:
   1.kokie tau dar fašistai Ukrainoje?
   Jei jie ir yra, tai jie yra Rasiejoje – kaip tik tie puola draskyti nepriklausomą šalį;
   2.ir kokie dar rusai?
   Nėra tokių, nes anie save vadina ne rusais, kas būtų рус, o русскими, t.y. rusiškais, aprusintais ar surusintais, kas ir atspindėtų tikrą padėtį (tai yra mišinys ar ne 100 – to užkariautų tautų) – net pats Putinas yra viešai pripažinęs, kad jokios rusų tautos nėra, o yra россияне.
   Taigi teisingai versti tos šalies pavadinimą reikėtų taip kaip tai darė senoliai – Rasieja, t.y. nuo Россия, o tai K.Būga, būdamas tik kalbininkas, bet ne filosofas kažkada pabuvojęs ten sumąstė pavadinimą Tarybų Rusija ir iš to išvedė visokie ir rusus.
   Rusais gal būtų dabar vadinami ukrainiečiais (nuo žodžio kraštinis, galinis – крайний, t.y. nuo menkinamojo žodžio – suprask koks tai atsilikėlis) – juos praeito amžiaus pradžioje dar vadino rusinais, nes kaip tik jų šalis kažkada vadinosi Kijevo Rusia, o Kijevas, kaip buvo rašyta, rusų miestų motina. Kitaip – centras.
   Maskva ir kaip centras naujos valstybės, gi, gimė iš Aukso ordos jarlyko, o ir valdo taip pat kaip ir anais laikais – tokiais pat galvažudiškais metodais.

 • tikras lietuvis parašė:

  Cenzūra? 🙂

 • tikras lietuvis parašė:

  Kur komentarai? 🙂

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Popo.lt tinklaraščiai. Hosting powered by   serverių hostingas - Hostex
Eiti prie įrankių juostos