Remigijus Šimašius

neBlogas laisviems ir atsakingiems žmonėms

7 dalykai, kuriuos verta žinoti apie Lietuvos šaulių sąjungą

Kadangi jau pradėta dalintis “brolio šaulio Remigijaus” parengtu tekstu (Ačiū Audriui Skaisčiui ir kitiems), tai ir aš pats  pasidalinsiu. Ačiū broliams šauliams, kurie tekstą patikrino, kad ko ne to neprirašyčiau, ir patikslinančias korekcijas atliko.

Įvykių Ukrainoje kontekste suaktyvėjus Lietuvos šaulių sąjungai, naujai į organizaciją įstoję nariai sulaukia nemažai klausimų. Jie aktualūs daugeliui, todėl atsakymai pateikiami viešai.

1. Kodėl Šaulių sąjunga, o ne Krašto apsaugos savanorių pajėgos (KASP)?

KASP geresnis variantas, jei norite ir galite būti kariu: skirti tam daugiau laiko, neeikvoti laisvalaikio neatlygintinai, esate puikios sveikatos, atitinkate amžiaus kriterijus. Tačiau, jei visiškai integruota kariuomenės dalimi būti netrokštate ar negalite, o ginklu ar ne ginklu norite prisidėti prie laisvės gynimo ir išmokti, kaip tai padaryti, tuomet šauliai – tinkamas pasirinkimas.

2. Ką šauliai veikia?

Šaulių sąjunga – visuomeninė organizacija, nors ir sukarinta, įtvirtinta įstatymu. Pagrindinė jos veikla yra didinti Lietuvos saugumą. Tam taikomos kuo įvairiausios priemonės. Pasiruošimas atremti visokio tipo agresijas ir jų atrėmimas yra veiklos stuburas.

Su uniformomis, be uniformų. Su ginklu, be ginklo. Jauniems, seniems. Sveikiems, ligotiems. Visiems yra kaip prisidėti prie savo ir savo Tėvynės laisvės gynybos.

Su uniformomis, be uniformų. Su ginklu, be ginklo. Jauniems, seniems. Sveikiems, ligotiems. Visiems yra kaip prisidėti prie savo ir savo Tėvynės laisvės gynybos. Šaulių nuotrauka iš pratybų. www.15min.lt

3. Kokia būtų šaulių funkcija agresijos atveju?

Veikiančioji profesionalų kariuomenė ir aktyvusis KASP rezervas yra kariuomenės branduolys, tačiau šių struktūrų apginti Tėvynės neužtenka. Kilus poreikiui mobilizuotis būtų pasitelkiami ir kiti piliečiai. Tačiau šauliams veikti nereikia jokios mobilizacijos. Konstitucija leidžia ir įpareigoja gintis kiekvieną. Išėję karybos pradžiamokslį, šauliai turėtų svarbų vaidmenį Tėvynės gynyboje. Jie gali imtis įvairių darbų: tai objektų apsauga, kontrolės postų įrengimas, dalyvavimas piliečių pasipriešinime, visokiausių karinių ar banditų antpuolių atrėmimas, priešo kariuomenės užlaikymas. Natūralu, kad daugeliu atvejų šauliai veiktų teritoriniu principu – savo miestelyje, mieste, miesto rajone ar priemiestyje. Tai gali būti itin svarbu, kai kariuomenė atliktų kitas užduotis, nes užnugaris turi būti saugus, o priešas negali jaustis saugus niekur. Agresija Ukrainoje ir mūsų Sausio 13-osios patirtis rodo, kad šauliai kai kuriais atvejais gali veikti net lanksčiau ir efektyviau nei kariuomenė.

4. Kaip dėl ginklų?

Šauliai turi teisę dalyvauti mokymuose, kaip elgtis su ginklu, gauti kitų reikalingų žinių. Šaulių sąjunga turi ginklų, kurie kilus poreikiui būtų panaudojami. Šauliai taip pat gali turėti savigynos, medžioklės ar sporto ginklų, kurie agresijos atveju taip pat galėtų būti naudojami. Pabrėžtina, kad turėti ginklą ir mokėti juo naudotis šauliams neprivaloma. Kadangi šiuolaikinė karyba apima ne tik kariavimą ginklais, bet ir informacines bei kibernetines atakas, Šaulių sąjunga siekia burti ir rengti piliečius įvairiai krašto ir jo žmonių gynybai.

Tai ne šauliai, ne Lietuva. Tačiau tai iliustracija, kad žmonėms reikia žinoti kaip patiems, bet organizuotai apsiginti kritinėje sitiacijoje.

Tai ne šauliai, ne Lietuva. Tačiau tai iliustracija, kad žmonėms reikia žinoti kaip patiems, bet organizuotai apsiginti kritinėje sitiacijoje.

5. Ar moterys gali tapti šaulėmis?

Šauliu gali tapti kiekvienas Lietuvos pilietis. Moterų noras tapti šios organizacijos narėmis yra sveikintinas.

6. Norėdamas tapti šauliu galiu ateiti su visa kompanija ir suformuoti atskirą padalinį?

Be abejo. Šauliai – savanoriška organizacija, todėl ir skirstymas vyksta derinantis bei tariantis. Jei ateinate vienas, jums tikrai atsiras kompanija. Atėję būriu galite suformuoti savo padalinį (į kurį nesant jūsų pritarimo niekas papildomai nebūtų priimamas). Priklausomai nuo dydžio, tai gali būti skyrius, būrys ar net kuopa. Labai kviečiame ateiti visu būriu. Pavyzdžiui, tai galėtų būti kolektyvas ar jo dalis: vietos bendruomenė, medžiotojų būrelis, sporto klubas, sporto aistruolių klubas ir pan. Kiekviena grupė gali išlikti savita, o papildomai įgyti žinių, kaip apginti savo ir Tėvynės laisvę.

7. Kaip galėčiau tapti šauliu?

Jeigu norite tapti šauliu, kreipkitės į artimiausią šaulių padalinį (kuopą arba apskrities šaulių rinktinę). Kiekvienas Lietuvos pilietis, stodamas į sąjungą, prisiekia būti ištikimas Lietuvos Respublikai. Organizacijos interneto svetainėje (www.sauliusajunga.lt) galite susipažinti su Šaulių sąjungos statutu ir priesaikos tekstu.

Smagu, kai į Šaulių sąjungą stoja šviesūs laisvę mylintys žmonės. Priesaika Vilniuje. Nuotraauka iš www.15min.lt

Smagu, kai į Šaulių sąjungą stoja šviesūs laisvę mylintys žmonės. Priesaika Vilniuje. Nuotraauka iš www.15min.lt

Share

, ,

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Popo.lt tinklaraščiai. Hosting powered by   serverių hostingas - Hostex
Eiti prie įrankių juostos