Remigijus Šimašius

neBlogas laisviems ir atsakingiems žmonėms

Karo Ukrainoje pamokos apie korupciją

Stebime įvykius Ukrainoje ir kai kas vis dar atrodo sunkiai suprantama. Kas trukdo Ukrainai efektyviai apsiginti nuo Rusijos ir vietinių teroristų? Kokias silpnas vietas išnaudoja puolantieji nepriklausomą Ukrainą ir jos piliečius? Kodėl kartais atrodo, kad Ukrainos valstybės pajėgos prieš teroristus atlieka keistus ritualinius šokius, ir ne visada imasi tikrų rimtų veiksmų?

Atsakymų reikia ieškoti ne tik karybos srityje. Didysis atsakymų atsakymas yra labai buitinis ir, deja, sutinkamas ir pas mus, Lietuvoje. Korupcija neįtikėtinai didelis gynybos pajėgumus mažinantis veiksnys. Daug didesnis, nei atrodo iš pirmo žvilgsnio.

Kas krenta į akis? Pavardinsiu tik keletą dalykų.

Pasieniečių dalinys apsupamas ir apšaudomas, o kariuomenė į tai reaguoja vangiai.

Kitas pasieniečių dalinys apsupamas ir apšaudomas granatsvaidžiais, dėl to yra priverstas paleisti teroristų lyderį, o po to paaiškėja, kad jokio mūšio pėdsakų nerasta, nors teroristų lyderis išvažiavo džipu.

Ukraina į antiteroristinę operaciją pasiunčia daug profesionalių karių, kurie tai močiutės su kočėlu išsigąsta, tai dar kas nutinka, o geriausi rezultatai yra iš ką tik suformuotų ir mažai parengtų nacionalinės gvardijos savanorių.

Pasienio kontrolės problema ypač aštri. O dar ašrresni ji tuomet, kai pasienyje bujojo korupcija.

Pasienio kontrolės problema ypač aštri. O dar ašrresni ji tuomet, kai pasienyje bujojo korupcija.

Pasienio kontrolė tarsi ir yra, tačiau Ukrainoje vis atsiranda naujų samdinių iš Rusijos.

Policija tarsi ir yra, tačiau leidžia savivaliauti netgi atėjusiems su svetimos valstybės vėliava. Reikalams pakrypus sudėtingesne linkme policija tiesiog dingsta.

Atsakymas – tai ne tik patriotizmo stoka, motyvacijos stoka, ar prastas vadovavimas. Esmių esmė yra žodyje korupcija.

Janukovičiaus korupcinė prabanga nenukrito iš dangaus. Ji simbolizuoja ir tai, kiek žmonių įvairiose struktūrose turėjo būti įtraukti į korupciją

Janukovičiaus korupcinė prabanga nenukrito iš dangaus. Ji simbolizuoja ir tai, kiek žmonių įvairiose struktūrose turėjo būti įtraukti į korupciją

Pagalvokim paprastai apie kelis korupcijos variantus ir kur tai atveda. Tarkime, žmogus į tarnybą stoja pagal pažintis  ir jo tikslas geruoju atveju šilta ramybė arba, dar blogiau – dėl galimybės imti kyšius. Ir staiga jam sako – eik, kariauk, rizikuok gyvybe dėl kitų.

Jis to nedarys, nes nėra įpratęs dirbti tai, kas priklauso, ir yra per daug įsipareigojęs korupciniams partneriams.

Ukrainos informacinio pasipriešinimo lyderis taikliai aprašė tai, kas vyksta pasienyje (ir dėl ko ne kartą esu perspėjęs Lietuvoje). Jei ilgą laiką imdavai kyšius, kad leistum pro sieną pirmyn ir atgal kontrabandą – tai negi nustosi tai daryti, kai kyšis gal net didesnis, o jo atsisakymas – rizikingesnis? Kažkada gal pradėjai ir nuo cigarečių kontrabandos. Tačiau neslėpkime – tie patys nelegalūs takai bus naudojami ir ginklams, ir žmonėms.

Kalbant apie korupciją Ukrainoje ir kokį mastą jį buvo pasiekusi iki Maidano revoliucijos, prisiminkime nuotraukas iš Janukovičiaus vilos. Visi susidarė įspūdį kokiuose korupcinės prabangos baseinuose maudėsi Janukvičius ir jo komanda. Ši prabanga nenukrito iš dangaus. Ji iliustruoja ir tą korupcijos lygį, kuris buvo (ir gal tebėra) įsiskverbęs į valstybės struktūras.

Tikrai nenoriu pasakyti, kad Lietuvoje šia prasme situacija kaip Ukrainoje. Esu tikras, kad geresnė. Tačiau manyti, kad viskas puiku yra tolygu visiškai nesuvokti to, kas vyksta.

Šiame kontekste man ypač džiugu, kad kolegos Vitalijaus Gailiaus vadovaujama Seimo Antikorupcijos komisija ėmėsi vieno projekto, kurį bandžiau įgyvendinti prieš penkerius metus, bet Lietuva tam, sprendžiant iš tuometinio nepalaikymo visais lygiais, dargreičiausiai„nebuvo pribrendusi“. Tai taip vadinamas atsparumo korupcijai testas.

Esmė paprasta – sudarai valstybės tarnautojui ar pareigūnui sąlygas pasielgti korupciškai, panašiai kaip slapto pirkėjo testo metu, tik daug detaliau reglamentuota ir fiksuojama. Jeigu jis atsilaiko – testas išlaikytas. Jei ne – eini ieškotis kito darbo.

Ir dar kartą prisiminkime – korupcija tai ne tik buitinė, ekonominė ir kultūrinė problema. Ukrainos atvejis gerai iliustruoja, kad tai ir esminė nacionalinio saugumo problema.

Share

, , , , ,

3 Responses to “Karo Ukrainoje pamokos apie korupciją”

 • Simas parašė:

  Dėl to provokavimo duotį kyšį, tai man rodos ta idėja jau senai sklando ore, nuo pat nepriklausomybės paskelbimo. Tačiau yra du “bet”: 1 – kad tai tampa puikiu įrankiu susidoroti su nepatinkančiais pareigūnais (net jei jis ir sąžiningas ir atsisako imti kyšį, situaciją galima sužaisti taip, kad pinigai atsiduria pas jį, o po to jau pr teismus tegul įrodinėja kad jis ne kupranugaris); 2 – nesu teisininkas, bet kiek žinau bendra teisės praktika neleidžia provokuoti daryti nusikaltimo, o po to jį už tai bausti. Ir čia jau kiek žinai bylinėjimasis aukštai, iki pačio Europos Žmogaus Teisių Teismo.

  • Remigijus Šimašius parašė:

   Viskas teisingai. Tačiau dėl 1 tam ir reikia sudėlioti taisykles ir procedūras, o plius yra teismai, jeigu ką. Dėl 2 – čia ne baudžiamosios ataskomybės reikalas, tad ir baudžiamosios teisės taisyklės dėl provokavimno netinka, nebūtina jas taikyti.

 • Nesvarbu parašė:

  Remigijau, na kokia korupcija? Kada vieną oligarchą valdžioje keičia kitas. Pradėkime nuo to. Sostų kovos – kaip ir sakiau. O šiaip tai pats tamsta politikoje turėtum jau nujausti, kad valdžia sau o paprastas žmogus sau. Bet straipsnis neblogas ir vaizdų nepagailėta., tiek galiu pasakyti.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Popo.lt tinklaraščiai. Hosting powered by   serverių hostingas - Hostex
Eiti prie įrankių juostos