Remigijus Šimašius

neBlogas laisviems ir atsakingiems žmonėms

Vilniau, eikime prie upės

Vilnius ilgai stovėjo nusisukęs nuo Neries. Ar tebestovi? Ką daryti, kad prieitų arčiau? Pasižiūrėkime atidžiau.

Gera tai, kad Vilnius yra ant vandens – Neris ir Vilnelė per visą Vilnių išvingiuoja taip vaizdingai, kad tokio kraštovaizdžio ir upės artumo mums gali pavydėti daugelio kitų miestų gyventojai.

Pernai vienų britų turistų, kurie Vilniuje praleido dvi savaites paklausiau, kas jiems labiausiai patiko. Jie nedvejodami atsakė, kad plaukimas baidare Vilnele ir Nerimi. O taip! Nors ši atrakcija nėra reklamuojama kaip Vilniaus veidas, šis reikalas yra ne ką mažiau išskirtinis nei oro balionai. Kiek dar yra sostinių Europoje, kur galima paskraidyti oro balionais ir apturėti puikų praplaukimą baidare? Privati iniciatyva labai gerai išnaudoja šiuos miesto privalumus.

Dar turime puikią veją šalia Baltojo tilto. Viena iš geresnių Vilniaus viešųjų erdvių, kur vyksta tikras gyvenimas su piknikais, aitvarais, kamuoliais, mašinų modeliukais, koncertais. Paradoksalu, kad tuo pačiu tai turbūt pigiausiai kainuojanti Vilniaus viešoji erdvė. Jos niekas nesugadino. Ji yra tiesiog patraukli. Manau, turi perspektyvą būti dar patrauklesnė, jei ten neišdygs koks monstras, o bus atsižvelgta į tai, kaip puikiai patys vilniečiai ją išnaudoja.

Viena iš puikiausių, nors specialiai ir nerengtų vietų palei Nerį Vilniuje. Nuotrauka iš www.laimikis.lt

Viena iš puikiausių, nors specialiai ir nerengtų vietų palei Nerį Vilniuje. Nuotrauka iš www.laimikis.lt

Kas dar gero? Na, turi Vilnius prieš keliasdešimt metų pastatytą krantinę, kuria teoriškai galima vaikščioti, važinėti dviračiu, ir net prie vandens nusileisti. Praktiškai situacija kiek kita – apie tai vėliau.

Dar turime skulptūras, pakabintas po tiltais. Jos užtikrina, kad daugiau niekada joks Jurgis Kairys po šiais tiltais neskris ir minios žmonių to pažiūrėti neateis. Jos dar sukelia papildomą galvos skausmelį laivybai, jei kas sugalvotų ten plaukioti.

Kalbant apie skulptūras dar turime vamzdį, kuris yra puikus. Nežinau ką tiksliai norėjo pavaizduoti menininkas, bet vilniečiai į skulptūrą įdėjo visą beprasmybės ir beviltiškumo prasmę, kokią tik gali nešti kanalizacijos vamzdis. Vamzdis šią beprasmybę pradėjo dar labiau simbolizuoti tada, kai Vilniaus savivaldybė nuo jo nukabino savavališkai pakabintą supynę, kuri buvo suteikusi vamzdžiui gyvybės ir konteksto

Kas gali būti geriau?

Nenoriu sakyti kas „blogo“, nes Vilnius apskritai yra puikus. Ir į Neries krantinę ateiti yra puiku. Net jei akis bado tai, kas galėtų būti geriau. Tai štai, kas galėtų būti geriau.

Visų pirma, pati krantinė. Kai važiuoju ja dviračiu, už nugaros ant sėdynės veždamas dukrą, ji bijo kai važiuoju siauru ruoželiu palei vandenį, kur šiek tiek lygiau, ir žiauriai kratosi, kai važiuoju krantinės viduriu. Kai išeinu pabėgioti, koją išsisukti tikrai baisu. Gal žvelgiant iš toli taip ir neatrodo, bet bėgti patogiausia turbūt ta atkarpa ties Goštauto gatve, kur nėra ištrupėjusio betono, o tiesiog išmindytas takas.

Dėl krantinės man atrodo, gana aišku, kad perspektyva turi būti galimybė patogiai prabėgti, praeiti, pravažiuoti dviračiu ar riedučiais, prastumti vežimėlį, žiemą prašliuožti slidėmis per visą neries pakrantę abiejose jos pusėse. Ilgainiui nuo Valakampių iki Grigiškių. Bet pradžiai gal bent ten, kur gyvena daugiausiai žmonių.

Žirmūnuose, kur takas tarsi ir neblogas, tuo taku keliaujant, gerai būtų matyti upę, o ne brūzgynus. Žvejų gatvėje gerai būtų galimybė naudotis krantinės apačia, kur visi ir nori būti, nes nesijaučia mašinų dūmų, o ne viršumi, kurio euroremontą kaip tik dabar daro Vilniaus savivaldybė.

Antra, kur sustoti palei upę? Pripažinkime, jei ypatingai nepritempinėsime, tai be Valakampių pliažo ar vejos prie Baltojo tilto daugiau nėra nei vienos vietos, kurią  galėtume laikyti tokia, kurioje tikrai visokeriopai jauku būti, kur šeimos su vaikais gali suvalgyti ledų porciją, dviratininkai atrenti dviračius ir pasėdėti ant suoliuko, mamos su vaikais sustoti ir leisti vaikus „pasiganyti“, kur vakare būtų apšviesta ir tvyrotų saugumo jausmas.

Kai kur tai tiesiog nepateisinama. Pavyzdžiui, prieš šešerius ar septynerius metus krantinę prie Verslo trikampio Goštauto gatvės gale privatūs investuotojai siūlė sutvarkyti ir prižiūrėti. Jie žino, kad žmonėms norisi išlysti iš kontorų ir gražią dieną suvalgyti priešpiečius gražioje krantinėje. Deja, visa iniciatyva buvo nudrenuota biurokratiniais kanalais.

Faktas, kad palei Nerį turi ir gali atsirasti kuo įvairiausių traukos zonų. Jos nebūtinai turi būti vienodos. Viena gal labiau pritaikyta aplinkinių ofisų darboholikams, kita – šeimoms su vaikais, trečia – aktyviam sportui, ketvirta renginiams ir dideliems vyksmams, penkta tiesiog vieta vasaros kavinei, šešta – o taip vandens pramogoms ar laivybai.

Štai čia prieiname prie trečios neišnaudotos galimybės – laivybos. Smagu, kad Neryje plaukioja baidarės. Smagu, kad yra pora garlaiviukų. Gerai, kad vyksta akcija, kai krantinėje prie Mindaugo tilto stovi prisišvartavusi jachta. Žmonės sako, kad kažkada matė net vandens motociklą. Tačiau pripažinkime – laivybos čia iš esmės nėra.

Neryje ties Vilniumi, tankiaia pagyvendintais Žirmūnais, yra puiki įlanka, kuri gali būti patoguis, patraukluis uostelis. Daugelis vilnieęių šios įlankos net nežino.

Neryje ties Vilniumi, tankiai apagyvendintais Žirmūnais, yra puiki įlanka, kuri gali būti patoguis, patraukluis uostelis. Daugelis vilnieęių šios įlankos net nežino.

Nėra, bet galėtų būti, nes yra pakankamai gili vaga, yra netgi įlanka tie Žirmūnais, kur galima puikų uostelį įrengti. Ko reikia, kad vyktų veiksmas?  Aiškaus plano kaip išnaudoti įlanką uostui, įrengtos bent kelios vietos nuleisti laivelius nuo krantinės į vandenį, traukos įvykių pasikvietimas (Neris atrodo tiesiog ideali greitaeigių katerių lenktynėms – ir plaukti, ir jas stebėti). Kai kuriems iš šių dalykų reikia rimtų investicijų, tačiau yra galimybė pritraukti privačias lėšas. Kai kuriems dalykams didelių pinigų nereikia, ir vėl gi šie pinigai galėtų būti pirmiausia privatūs, jei tik savivaldybė parodytų iniciatyvą.

Kai kitą kartą važiuodami ar vaikščiodami krantine turėsite kreipti žvilgsnį ne į puikią panoramą, o į po kojomis styrančią armatūrą, neleiskite sau nustoti norėti to, ką turi turėti kiekvienas miestas, įsikūręs ant vandens – jaukų, saugų ir gražų pasinaudojimą šiuo gamtos privalumu. Ateiti prie upės taip, kaip dera puikiai Europos šalies sostinei, turi ir Vilnius.

Share

, ,

8 Responses to “Vilniau, eikime prie upės”

 • Smile parašė:

  Palaikau, palaikau, palaikau… tur būt net ir balsuosiu 🙂

 • praeivė parašė:

  kažkada pavasarį bevaikščiodama pakrante buvau sugalvojus kad tose panerio betoninių krantų skylese kur dabar auga žolė (na arba puikusis “aš tave myliu”) kurioje nors švaresnėje atkarpoje galėtų būti įveisti a la mini daržai su prieskoninėm žolelėm ar net vaiskrūmiais (žinoma žiūrint koks ten grunto gylis). paorganizuoti žemę mylintys miestiečiai susirinks, pabendraus, patys užsės, ravėti ten nereik. reiktų tik paruošti vietą ir pažadėti laistyti, bet laistomi juk ir gėlynai…. būtų labai idomi žalia ir prasminga zona. miesto bendruomenės daržai dabar madingi.

 • Tadas parašė:

  Prieš dvi savaites plaukiau valtimi nuo Valakampių paplūdimio iki vingio parko regbio stadiono. Plaukimą valtimi pramogą jau su draugais senai galvojome ir supratome, kad Nerimi pramogų galėtų būti ir daugiau. Niekada nebuvau plaukęs valtimi Nerimi, bet plaukdamas pamačiau kokia yra graži Neries krantinė, kad ir įlanka apie kuria nebuvau girdėjęs. Visas grožis prasidėjo nuo Žirmūnų tilto iki Geležinio vilko tilto. Tai šioje atkarpoje atsispindėjo Neries ir Vilniaus grožis.

 • Nesvarbu parašė:

  Nesupratau, taip labai į Merus norisi? Iš akių ne, persiprašau iš kalbų matau kad norisi. Bet ten vienos skolos, trintis ir nuolatinės kovos užprogramuotos. Pažadėkit tik vieną, kai jau pateksite į merus išsiaiškinkite kas iš savivaldybės palei Nerį ir Vilnelę šieną ravi? Aciu.

 • Auris parašė:

  Na tik jau greitaeigiu katerių lenktynių Nerija tikrai nereikia, kaip ir jokių benzininių variklių vidaus vandenyse,o ypač tokios galios.. Visa kita geri pastebėjimai.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Popo.lt tinklaraščiai. Hosting powered by   serverių hostingas - Hostex
Eiti prie įrankių juostos