Remigijus Šimašius

neBlogas laisviems ir atsakingiems žmonėms

Darželių klausimas: logikos, o ne pinigų reikalas

1500 vaikų nuo rudens ir vėl lieka už valdiškų darželių durų. 1500 vilniečių šeimų vėl sprendžia nelengvą finansinę dilemą – kaip sutaupyti auklei ar privačiam darželiui.  Savivaldybė, kaip ir kasmet sako, kad stengiasi, bet visi matome, kad nuo tų pastangų gyvenimas negerėja.

Amžiaus statybos ar nuoma?

Pavyzdžiui,  dabar Vilniuje už maždaug 30 mln. litų statomi  du nauji darželiai, juose žais ir mokysis apie puspenkto šimto mažylių. Būtų lyg ir puiku. Tačiau darželį pastatyti – procesas ilgas, kai kurie vaikai jau bus spėję užaugti  (demografiniai skaičiai rodo, kad vaikų gimstamumas pastaraisiais metais mažėja).

Vaikų į darželius galima sugrūsti labai daug. Valdiškas sprendimas, bet ar teisingas? Nuotrauka iš www.15min.lt

Vaikų į darželius galima sugrūsti labai daug. Valdiškas sprendimas, bet ar teisingas? Nuotrauka iš www.15min.lt

Be to, šiandien tai problemos nesprendžia – darželių vis tiek neužteks. Problemą žymiai operatyviau galima spręsti patalpas nuomojant, kaip tai daro didelė dalis privačių darželių. Ir nuomoti, tikrai nėra brangiau nei statyti: palyginimui, vieno vaiko išlaikymas valdiškoje įstaigoje per metus atsieina – apie 10 000 litų, privačioje – apie 11 000  litų. Žinoma, privačioje įstaigoje žymiai didesnę išlaidų dalį nei valdiškoje  sudaro personalo, ugdymo priemonių ir kt. kaštai.

Be to, vaikų ugdymo kaip ir kitos paslaugos turi būti  teikiamos mobiliai. Pavyzdžiui, prie Neries  sparčiai auga paslaugų ir verslo centrai. Vien Barclays technologijų centre ir personalo administravimo padalinyje dirba virš 1000 jaunų  darbuotojų, šalia įsikūrusiame  „Danske Bank“finansinių paslaugų centre šiemet jau darbuosis apie 600 žmonių. Netoli jų statoma dar keletas didžiulių ofisų pastatų. Visuose juose dirba jauni, vaikus auginantys ar auginsiantys žmonės. Štai čia ir reikia kurti darželius, kad būtų patogu atvežti vaiką, nereikėtų stovėti kamštyje, skubant jo pasiimti.

Taigi, ekonominė logika linksta link nuomos: kam investuoti į plytas ir statybą, jei galima tuos pinigus jau dabar skirti geresniam vaikų poreikių tenkinimui ir, galų gale, užtikrinti, kad vaikai neliktų už darželio durų.

Pinigai vaikui, o ne įstaigai

Visų pirma, darželiai turi būti ten, kur patogu šeimoms. Dažniausiai tai reiškia – prie namų, prie darbo, arba pakeliui tarp namų ir darbo. Tad reikia ir padaryti, kad darželiai tada kada reikia atsirastų ten, kur reikia. Savivaldybė su visomis statybomis ir viešaisiais pirkimais elementariai nesuspėja su laiku. Privatus sektorius suspėti gali geriau.

Ko reikia, kad tai ir įvyktų? Reikia pinigus, numatytus valdiškai statybai, skirti vaikams. Jei gautą krepšelį vaikai galėtų atsinešti į bet kurį pasirinktą darželį, atsirastų ir daugiau didelių ar mažų darželių darboviečių pastatuose, tarp daugiabučių, individualių namų kvartaluose. Nauji darželiai būtų pastatomi taip, kad su mažesnėmis lėšomis būtų galima pasiekti daugiau ir kokybiškiau. Pavyzdžiui, kitur Europoje gali būti pastatomi greitai surenkami moduliniai darželiai, o pas mus vis dar statoma amžiams. Būtent dėl to viename Vilniaus gale darželių trūksta, o kitame – jų perteklius.

Beje, dažnai kalbama, kad privatūs darželiai yra brangūs, ir savivaldybė negali sau leisti skirti pinigus vaikams juose. Tai visiškai klaidinga nuostata. Nors tikslių skaičių niekas nerodo, tačiau sudėjus savivaldybės skiriamas lėšas darželiui, savivaldybės jam skirtų pastatų vertę, tėvų legaliai ir papildomai sumokamą dalį, pamatytume, kad privatus darželis, kuris neretai gali apsiūlyti daugiau, iš tiesų kainuoja mažiau.

Darželių klausimu savivaldybė, įklimpo į politika, kai prieinamumas neužtikrinamas, o kokybė bus prastinama. Pagal savivaldybės planus vaikai  augs be sporto salių ir ne darželiams tinkamose erdvėse. O tai, kad tėvai gali pasirinkti darželį pagal patinkantį ugdymo profilį ir kokybę, apskritai atrodo utopiniu noru.

Prieinamumo klausimas yra bazinis, paprastas, ir santykinai lengvai sprendžiamas, jei tik yra noras spręsti tikrą problemą, o ne leisti pinigus eilinį kartą per brangioms statyboms.

Tačiau ambiciją turime turėti didesnę. Tėvai turi ne stumdytis kad ir elektroninėje eilėje, kas pateks į išsvajotą pigesnį savivaldybės darželį. Prieinamumo klausimą turime spręsti taip, kad darželiai nertųsi iš kailio kaip parodyti, kad yra puikesni už kitus. Tėvai galėtų rinktis kas arčiau darbo ar namų, patogiau, geriau. Tokį tikslą ir turime sau kelti, tokį ir galime pasiekti, jei tik neužmerkiame akių prieš tikras problemas, jei tik sąžiningai norime jas spręsti.

Share

, , , , ,

4 Responses to “Darželių klausimas: logikos, o ne pinigų reikalas”

 • vaidotas parašė:

  gražus įrašas. Esamoje situacijoje liūdina tai, kad privatūs ir valstybiniai darželiai turi nelygias galimybes konkuruoti, nes valstybiniai yra papildomai finansuojami savivaldybių, tame tarpe ir finansuojamos darželio statybos, kurios su darželinuko ugdymo krepšleiu nieko bendro neturi. Esminiai pokyčiai vyktų, jeigu darželinuko ugdymo krepšelį sudarytų ir ugdymo ir taip vadinamos ūkinės išlaidos. Ir valstybiniai darželiai apart krepšelio neturėtų kito finansinio šaltinio iš savivaldybės. Ir nelabai suprantu kodėl taip nepadaroma, nes pinigine prasme sumos tos pačios. Tik kišenės skiriasi ir skaidrumo daugiau. Ar dėl skaidrumo tas nenoras?
  Tas pats klausimas liečia ir mokinio krepšelį. Nes jis ūkinių išlaidų nedengia.

  • Remigijus Šimašius parašė:

   Tikrai taip. Jei jau krepšelis, tai jis ir turėtų būti krepšelis – juk ugdymas ir aplinka yra neatsiejami.

 • skirmantas tumelis parašė:

  Aš savo vaikus vedžiau į privatų darželį, kuris gauna(-vo) nuomotis patalpas su kažkokiom lengvatom (nepatikrinta info).

  Privatus darželis tikrai buvo geresnis kokybės požiūriu. Kaip tik vienas draft’as kabo ta tema…

  Tai norėjau pasakyti tai, kad tas darželis mano galva turėjo turėti geriausią kokybės ir kainos santykį (nes gali investuoti daugiau į personalą, kai gauna nuomotis pigiau). Bet jų kaina, buvo lygiai tokia pati ir didesnė kaip visų kitų privačių darželių Vilniuje, o vaikų turi tiek, kiek gali priimti.

  Tiesiog paklausa per didelė ir jie su savo išskirtinėm sąlygom gali sau leisti turėti tokią kainą. Tiesa, kokybė, mano galva, tikrai didesnė nei daugelio konkurentų.

  Bet jei sąlygos bus vienodesnės – kainos klientams kris.

 • Vidmantas parašė:

  Beje, ir su tais “laimingaisiais” taip pat ne viskas balta. Man atėjus registruoti vaiko pasakė, kad savivaldybė atsiuntė daugiau vaikų, negu jie turi lovelių, tai teks vaiką bent pusmetį tik pusei dienos vesti.

  Bet mat jau blogojoj statistikoj nebefigūruojam.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Popo.lt tinklaraščiai. Hosting powered by   serverių hostingas - Hostex
Eiti prie įrankių juostos