Remigijus Šimašius

neBlogas laisviems ir atsakingiems žmonėms

Detropija – apie Detroito krachą, neįveikiamą Amerikos dvasią ir Vilnių

Detropija yra filmas apie Detroito buvusią utopiją – pažadėtąją žemę, sparčiausiai augantį miestą pasaulyje. Ir apie miesto entropiją – chaosą ir degradaciją. Ir dar šiek tiek apie viltį, atkaklumą, ir stoišką laikyseną negandų fone.

Turiu pripažinti, kad šio filmo peržiūros ėmiausi su šiokiu tokiu įtarumu. Kai kas sužlunga (o šiuokart juk sužlugo ne tik automobilių pramonė, bet ir didžiulis miestas), tai neretai tiesiog puolama surasti kaltus, ir juos nulinčiuoti – nei pasigilinus kas ir kodėl, nei išklausius kitą nuomonę. Džiaugiuosi, kad šis filmas ne toks. Jis neieško priežasčių. Ir tai gerai, nes vargu ar visiems įdomu stebėti polemiką apie tai, kas kaltas. Jis tiesiog rodo žmones, kurie atsidūrė tarp globalizacijos ir nelaimingų atsitiktinumų girnų.

Šiame kadre viskas - beviltiškumas ir viltis, pyktis ir juokas. Kaip Detroite. Kaip Vilniuje. Kaip visur.

Šiame kadre viskas – beviltiškumas ir viltis, pyktis ir juokas. Kaip Detroite. Kaip Vilniuje. Kaip visur.

Vaizdai apokaliptiniai – griaunami namai, ištuštėję prabangūs rūmai, gatvės per tuščios, tarsi kokiam Novosibirske, gamyklos ir uostai apleisti, prarandamos darbo vietos. Žmonės beviltiškai kabinasi į esamą padėtį ir netiki, kad viskas griūna. Profsąjungos susirinkime niekas, panašu, net nepagalvoja, kad gamykla tikrai bus uždaryta, jei nesutiks su atlyginimų mažinimu. Žmonės, kažko beviltiškai laukia iš valdžios, ir išjuokia jos planus. Galiausiai riaušės su dešimtimis žuvusių ir masiškai degantys namai.

Kartu tai filmas apie tai, kad žmonės neįtikėtinai prisitaiko. Didžioji dalis detroitiečių per dešimtmečius išvyko kitur. Kita dalis vis dar randa ką veikti mieste – kad ir ardyti namus metalo laužui. Tačiau ne tik.

Detropija yra apie Ameriką, kuri visą laika išskleidžia veiklos ir optimizmo sparnus net po katastrofos. Iš bankrutavusios autopramonės gyvenę žmonės netgi gana optimistiškai svarsto, kad užsienyje gamina geras dvigubai pigesnes mašinas, kurias įpirks amerikiečiai. Jauni menininkai džiaugiasi, kad Detroite gali sau leisti kurti bei gyventi taip, kaip nebūtų galėję niekur kitur.

Detropija – liūdnas filmas su gražiais liūdnais vaizdais. Tačiau turbūt tik toks ir tegali būti filmas apie viltį ir niekad nepasiduodančią Amerikos dvasią.

Tai filmas ne tik apie Detroitą. Tai filmas apie Vilnių, į kurį mes sparčiai žingsniuojame, ir į kurį nužingsniuosime, jei laiku nebus padaryti radikalūs pokyčiai.

Share

, , ,

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Popo.lt tinklaraščiai. Hosting powered by   serverių hostingas - Hostex
Eiti prie įrankių juostos